Ošklivý den (2013)

Vladimir Nabokov. Povídka.  Překlad Pavel Dominik. Připravila Jana Pithartová. Režie Pavel Krejčí.

Čte Jiří Ornest.

Připravil Hradec Králové v roce 2013. Premiéra 14. 2. 2013 (ČRo 3 Vltava, 16:00 h.; 30 min) v cyklu Moderní povídka. Repríza 12. 1. 2024 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.).

Lit.: Mačas, Dominik: Zvonek, Bachman nebo První láska. Sedmero povídek Vladimira Nabokova. In web ČRo 3 Vltava, 11. leden 2024  (článek). – Cit.:  Román Lolita přinesl Vladimiru Nabokovovi světovou proslulost, finanční nezávislost i skandální pověst. Částečně ale také zastínil jeho další mimořádné prózy, mezi kterými mají své nezaměnitelné místo i četné povídky. (….)

Vladimir Nabokov patří mezi největší osobnosti světové literatury 20. století. Narodil se roku 1899 v Petrohradě v bohaté rodině významného liberálního politika. Odmalička mluvil anglicky a francouzsky, rodina často pobývala v luxusních západoevropských lázních a letoviscích.

Brzy po revoluci rodina prchá před bolševiky (1919) a usazuje se v Berlíně. Vladimir získává stipendium na Trinity College v Cambridge. Po studiích odchází za matkou a sourozenci do Berlína (otec zahynul v roce 1922 jako oběť atentátu na Miljukova). Zde Nabokov začíná publikovat – rusky, pod pseudonymem Širin.

Kromě básnických sbírek vydává i své první romány, např. Lužinova obrana, Zoufalství, Dar, Pozvání na popravu. Píše rovněž povídky. V roce 1938 emigruje Nabokov znovu, tentokrát před nacisty (jeho žena je Židovka), usadí se v USA.

Profesionálně se věnuje entomologii v přírodovědném muzeu v New Yorku a na Harvardu, publikuje literární recenze a studie, přednáší literaturu. Vydává několik románů, mj. Ve znamení levobočka, píše memoáry (česky vyšly pod názvem Promluv, paměti) následují romány Lolita, Bledý oheň, Pnin a další. Vzniká i několik dramat a skvělých literárních studií (Puškin, Gogol aj).

Od roku 1960 žil Nabokov ve švýcarském Montreux, kde v roce 1977 zemřel. (…)

Příběh citlivého chlapce Puti, kterého čeká skličující, protivná, ale nevyhnutelná odpolední návštěva u příbuzných.

Povídka napsaná v berlínském exilu ve třicátých letech je ukázkou autorova mistrovského vypravěčského umění i jeho bohaté obraznosti a pronikavého vidění okolního světa. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)