Susedia (Sousedé, 1994)
Alfonz Bednár. Povídka. Redakce Jozef Čertík. Režie Ria Páldiová.
Čte Karol Machata.
Připravil Slovenský rozhlas v roce 1994 (30 min.). Repríza 1. 9. 2018 (Rádio Litera, 9:05 h.); 23. – 29. 8. 2024 (SRo 8 Rádio Litera).
Pozn.: V novele Susedia autor opisuje život obyvateľov dediny Závodie, kam prišla nemecká branná moc. Čiže sa príbeh odohráva počas druhej svetovej vojny. Je to obdobie prenasledovania Židov, obdobie vraždenia, útlaku… Zameriava sa na vnútorné zobrazenie postáv, na ich psychiku, myslenie. (anotace SRo)
Lit.: Šaráková, Lucia: Milo Urban – rozporuplný talent. Téma týždňa. In web SRo 8 Rádio Litera, 13. 8. 2024 (článek). – Cit.: V tomto týždni si pripomíname 120. výročie narodenia slovenského prozaika, prekladateľa a novinára Mila Urbana. Narodil sa 24. augusta 1904 v obci Rabčice, v okrese Námestovo. Zatiaľ čo ako autor románov Živý bič, Hmly na úsvite, V osídlach či novely Za vyšným mlynom (ktorá sa stala predlohou k opere Eugena Suchoňa Krútňava) patril medzi najvýznamnejších reprezentantov modernej slovenskej literatúry, treba spomenúť, že bol tiež ľudovým súdom odsúdený na verejné pokarhanie za jeho novinársku činnosť počas vojny. Pôsobil totiž ako redaktor časopisu Slovák, vydávanom Hlinkovou slovenskou ľudovou stranou, a neskôr ako šéfredaktor ľudáckeho denníka Gardista. Urbanova prozaická tvorba však patrí k trvalým hodnotám slovenskej literárnej spisby. (…) Nebudú chýbať pásma či eseje o živote a diele Mila Urbana. Opäť sa vrátime i k 80. výročiu Slovenského národného povstania a neobídeme ani 125. výročie narodenia argentínskeho spisovateľa Jorgeho Luisa Borgesa. (…)
Ďalej v našom vysielaní nájdete poviedku Alfonza Bednára Susedia, v úprave Jozefa Čertíka. Autor sa sústreďuje na život obyvateľov dediny Závodie po vypuknutí SNP a podáva tiež reflexiu času štyri roky po dramatických udalostiach. Zanecháva nám odkaz, že vojna je nezmyselná a najdôležitejšie sú nepokrivené medziľudské vzťahy. V réžii Rie Paldiovej číta Karol Machata. V roku 1994 redakčne pripravil Jozef Čertík. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku