Černý páv (2005)
Miloš Marten. Filozofické pohádkové podobenství neprávem zapomínaného autora, spjatého s významným časopisem Moderní revue. Úprava Nella Mlsová a Jan Dvořák. Zvuk Jiří Václavíček. Hudební spolupráce Jiří Štusák. Režie Pavel Krejčí.
Účinkují Rudolf Kvíz, Pavel Novotný, Jan Pilař a Lucie Štěpánková.
Připravil Hradec Králové v roce 2005. Premiéra 16. 10. 2005 (ČRo 3 Vltava, 11:30 h.) v cyklu Klasická povídka. Repríza 13. 1. 2008 (ČRo 3 Vltava, 11:30 h.; 30 min.); 27. 6. 2016 (ČRo 3 Vltava, 0:35 h.) v cyklu Noční bibliotéka; 4. 3. 2020 (ČRo 3 Vltava, 14:30 h.); 16. 9. 2024 (ČRo 3 Vltava, 13:30 h.).
Lit.: Mačas, Dominik: Miloš Marten: Černý páv. In web ČRo 3 Vltava, 4. březen 2020 (článek). – Cit.: (…) Osobitý spisovatel, literární a výtvarný esejista a kritik Miloš Marten (vlastním jménem Miloš Šebesta, 1883-1917), spjatý s významnou „Moderní revue“, uveřejnil v tomto časopise v roce 1908 pozoruhodné filosofické pohádkové podobenství „Černý páv“, které napsal v roce 1904. Sugestivní text, postavený na rozbujelé ornamentální symbolice, vychází z tradic romantismu s jeho únikem do ztraceného světa bájí a legend, snů, tajemství a iluzí. Základní inspirační okruhy však autor výrazně rozšiřuje a reaguje na myšlenkové a umělecké podněty a problémy počínajícího 20.století.
Nešťastný mladý král, zmítaný sžírající touhou po stále unikajícím pávovi, je z rodu rozervaných poutníků, kteří bloudí prostorem a časem, hnáni neuchopitelnými ideály. Příběh pak přerůstá do filozofující úvahy o věčném hledání smyslu života, krásy a lásky. Marten tak v českém písemnictví svérázně varioval typ symbolického pohádkového podobenství, které mistrovsky ve světové literatuře uvedl například Oscar Wilde, a stal se výrazným představitelem této vývojové linie u nás.
„Černý páv“ nebyl náhodným a ojedinělým vybočením z autorovy početné tvorby, zahrnující například prozaický „Cyklus rozoše a smrti“ či esejistické studie o Otokaru Březinovi nebo Edvardu Munchovi. V rozmezí let 1912-1914 napsal a časopisecky uveřejnil podobně koncipované texty. Zahrnují črtu „Vodník“ s netradičně viděnou pohádkovou figurou, o antické motivy opřené příběhy „Psyché“ a „Potrestaný Faun“ a polemiku o „vzpouře proti Bohu“ „Tajemství Satanovo“. Všechny tyto rozsahem nevelké prózy představují myšlenkově i formálně bohaté a vybroušené skladby o sváru mezi dobrem a zlem, mezi rozumem a citem, mezi životní hloubkou a povrchností. Reagují tak na existenciální otázky, které 20.věk vyostřil.
Souborného vydání se však autor nedožil, vyšlo poprvé a bohužel i naposledy zásluhou Martenova interpreta V.Hellmuta-Braunera v roce 1944 pod příznačným názvem „Pohádky a podobenství“.
Rozhlasové uvedení „Černého páva“ není jen pietní připomínkou díla neprávem zapomínaného autora, reprezentuje nadčasovou hodnotu, která je s to strhnout citovou intenzitou, silou obraznosti a myšlenkovým poselstvím i dnešního vnímatele. (…)
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku