Stanice Nula 1/6 (2023)

Koncept: TOPOS KOLEKTIV / Annabelle Plum (hlas), Martin Klusák (dechové nástroje a akordeon), Tereza Kerle (hlas, perkuse), Tomáš Kerle (perkuse, elektronika), Hana Hrachovinová (harfa), Marek Kimei Matvija (flétny shakuhachi) a Ian Mikyska (strunné nástroje). Zvuk Martin Klusák, Ladislav Železný. Postprodukce Martin Klusák, Ian Mikyska. Dramaturg Ladislav Železný.

Natočeno 2023. Premiéra 29. 11. 2023 (ČRo 3 Vltava, 22:00 h.).

Obsah: 1. Lechův kámen (5:55) – 2. Ještěd (8:48) – 3. Liblice (9:01) – 4. Žižkov (12:31) – 5. Buková hora (9:49) – 6.

Lit.: Železný, Ladislav – TOPOS kolektiv: Stanice Nula. Rozhlasový vysílač jako hudební nástroj. In web ČRo 3 Vltava, 29. listopad 2023 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Neotřelým způsobem se místa spojená se šířením rozhlasového signálu rozhodli využít autoři unikátního projektu, který vznikal v návaznosti na 100. výročí vysílání Českého rozhlasu. Celkem pět skladeb autorsky realizoval ansámbl TOPOS KOLEKTIV na pěti různých místech spojených s vysíláním rozhlasového signálu. Postupně navštívili Žižkovskou věž, Ještěd, Bukovou horu, Lechův kámen či rozhlasový vysílač Liblice B, který je s výškou 355 metrů vůbec nejvyšší stavbou v Česku. (…)

K projektu se váže také výstava v galerii Neiro Můstek art lab, kde členové ansámblu navazují svými vizuálními díly a prostorovými instalacemi na jednotlivé skladby celého hudebního cyklu. Přijměte pozvání na vernisáž, která proběhne ve čtvrtek 30. listopadu od 19 hodin a kde zazní také koncertní performance ansámblu TOPOS KOLEKTIV.

Lechův kámen
Lechův kámen není obecně spojen s rozhlasovým vysíláním, avšak podle pověsti je to místo vůbec prvního vysílaní na našem území. Zde kníže Lech svému bratrovi Čechovi signalizoval kouřovými signály místo, kde se usadil. Je zde ohromný kámen a lze se domnívat, že vysílání probíhalo právě z vrcholu toho asi 5 metrů vysokého bloku ruly, dnes zvaného Lechův kámen. Podle pověsti také název města Kouřim dokládá samotný akt kouřových signálů.

Ještěd
Skladba vznikla uvnitř i vně vysílače Ještěd na začátku února 2023. Hora byla pod sněhovou pokrývkou a vrchol vysílače obalený krustou ledu. Z mraků se valila sněhová vánice. Uvnitř hyperboloidu kondenzovala vlivem rozdílných teplot voda, a tak se ve výšce několika desítek metru nad zemí objevily zvuky, připomínající spíš podzemí, doplněné meluzínou. Burácením zimní vichřice jemně slyšitelné přes skořepinu vnějšího pláště budovy, navozovalo zvláštní pocit pohybu prostorem.

Liblice
Vysílač Liblice B je neuvěřitelný monument a se svou výškou 350 metru je nejvyšší stavbou v ČR. Provoz vysílače byl na konci roku 2021 ukončen. Na bližší pohled je to nádherná stavba, kde se v perspektivě ztrácí pojem o rozměrech. Úhledně symetrické klastry drátů napojený na technologickou budovu s modulačními trafy, vytváří zajímavý geometrický pletenec ohromné antény. Dráty a kovová konstrukce přirozeně svádí k myšlence, celý objekt použít jako hudební nástroj.

Žižkov
Žižkovský vysílač je jednou z nejvýraznějších dominant Prahy. Naslouchat městu z výšky 130 metru je ojedinělý moment, stejně tak jako slyšet elektromagnetické pole, zachycené uvnitř vysílače speciálním mikrofonem. Signály zvonů stověžaté Prahy se mísí s vysíláním elektromagnetickými signálů v jeden celek. Kvalita architektury a napětí statiky stavby vybízí ke zklidněnému spočinutí ve výšce horizontu šíření signálů. Jakoby projektil vyfluslý tubusem tiše prolétl nad městem.

Buková hora
Betonový monument vysílače na Bukové hoře je z jedné strany obklopený náhorní plošinou s pastvinami Verneřického středohoří, z druhé strany roklinami a svažitým terénem údolí Labe. Záznam probíhal během slunného srpnového dne, takže bylo možné vystoupit i na ochoz vysílače ve výšce 150 metrů nad terénem a mikrofony i struny nástrojů nechat ošlehat velmi silným větrem, který se tak stal nedílnou součástí a dalším spoluautorem celé skladby.

Lit.: anonym: Stanice Nula 1. 12. 2023 – 31. 1. 2024. In web Topos kolektiv, b. d. (článek). – Cit.:  TOPOS KOLEKTIV: Annabelle Plum, Martin Klusák, Tereza Kerle, Tomáš Kerle, Hana Hrachovinová, Marek Kimei Matvija a Ian Mikyska.

Ansámbl TOPOS KOLEKTIVse zaměřuje na komponovanou improvizaci (komprovizaci) v přímé interakci s konkrétní lokalitou, jejíž rysy a kvality tvoří důležitý inspirační materiál a stávají se nedílnou součástí hudebního konání. Pro jejich tvorbu je určující práce se zvukovým potenciálem, pamětí a významem konkrétních míst. Ve spojení s konceptem site-specific umění přirozeně inklinují k žánrové interdisciplinaritě a pestrosti. Napovídá tomu i expozice Stanice Nula, kde členové ansámblu představují pět unikátních skladeb zaměřených na místa spojená s vysíláním a přetavují své autorské hudební zkušenosti z těchto lokalit do podoby vizuálních objektů. Reagují tak v podstavě sami na sebe a na pět různých míst, kde skladby celého cyklu vznikly: Lechův kámen, Ještěd, Liblice, Žižkov, Buková hora. Tedy míst, kde se technologické monumenty tyčí do výšky a kde se generuje elektromagnetické vlnění pro přenos signálu. Ve vztahu k vysílání jsou to jakési body nula. Stanice, kde energie zvuku získává na síle, aby se prodrala éterem až k uším posluchačů.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)