Čajovna – Šťastné zítřky (2014)

Hudba a styl nové generace. Téma: edice Šťastné zítřky nakladatelství Academia. Připravila a uvádí Kateřina Rathouská.

Natočeno 2014. Premiéra 25. 2. 2014 (ČRo 3 Vltava, 19:00 h.; 60 min). K poslechu zde. Repríza 22. 7. 2014 (ČRo 3 Vltava, 19:00 h).

Lit.: Rathouská, Kateřina:   25. únor: Šťastné zítřky v Čajovně, Arest v Klubu rozhlasové hry, minutoví Krocani. In web ČRo 3 Vltava, únor 2014 (článek). – Cit.: Za časů nadvlády KSČ byl 25. únor v kalendáři označen jako významný den. Nyní pro nás může být bývalý „Vítězný únor“ příležitostí připomenout si dobu nedávno minulou prostřednictvím literatury či dramatu.

 

Hosté úterní Čajovny promluví o edici Šťastné zítřky. Podle webu nakladatelství Academia tato řada „analyzuje prostřednictvím textů vzniklých jednak během komunistického režimu, jednak po roce 1989, vliv totalitní ideologie na kulturu, vědu a na život celé společnosti.“ Jednotlivé svazky „zobrazují na první pohled vlídnější, ale o to zrůdnější a nebezpečnější tvář totalitního režimu, totiž tvář režimní každodennosti.“

Po publikaci Martina France a Jiřího Knapíka Volný čas v českých zemích 1957 – 1967 se v pořadu budeme podrobněji věnovat kupříkladu knize Věda jde k lidu! historičky Doubravky Olšákové, působící v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR. Ve své práci „vysvětluje, proč se stala popularizace vědy jedním ze základních stavebních kamenů komunistického režimu, i to, jak se změnilo postavení vědce a inteligence po roce 1948.“

Kromě zmíněné autorky do studia dále dorazí historik Miroslav Vaněk (Ústav pro soudobé dějiny AV ČR, Fakulta humanitních studií UK). V edici vydal publikaci Byl to jenom rock ´n´ roll? o hudební alternativě v Československu mezi lety 1956 a 1989. Trojici doplní Petr Šámal z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Ve svých Soustružnících lidských duší se zabývá lidovými knihovnami a jejich cenzurou na počátku padesátých let minulého století.

Večerní Klub rozhlasové hry pak nabídne Arest Pavla Landovského, který náleží k tzv. vaňkovkám, tedy dramatům s postavou Ferdinanda Vaňka. Vedle Audience, Vernisáže a Protestu Václava Havla do tohoto ranku patří také například Atest Pavla Kohouta nebo Příjem Jiřího Dienstbiera.

Jak píše Lenka Jungmannová v doslovu ke knize Hodinový hoteliér a jiné hry, „do Arestu Landovský promítl zkušenosti z vězení i potřebu informovat Západ o poměrech v totalitě, proto jej koncipoval modelově, jako politickou disputaci vězňů – nově příchozí disident Vaněk, stejně jako bývalý důstojník cizinecké legie Soumar, který si odpykává čtrnáctý rok a prošel i kriminály sovětskými, režim odsuzují, naopak ideologicky zmanipulovaný tiskař, který si přilepšoval falešnými jízdenkami, jej slepě hájí. Demonstrativně bezvýchodnou situaci autor vyřešil pomocí ‚boha na stroji’, když nechal propuknout vězeňskou vzpouru, z níž se ovšem vyklube pouze natáčení Vávrova filmu Osvobození Prahy.“

 

Také minutová hra s datem 25. února nás zavede do historie, konkrétně do prostředí jednotného zemědělského družstva, které v satirické hříčce navštíví skupinka soudruhů. Krocany Petra Hudského si zájemci mohou poslechnout i na webové stránce minutovehry.cz.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)