Příběhy 20. století – Anna Hyndráková (2014)

Připravil Adam Drda.

Natočeno 2014. Premiéra 2. 3. 2014 (ČRo Plus, 20:05 h.; 50 min) v cyklu Příběhy 20. století. Repríza 3. 3. 2014 (ČRo Plus, 13:10 h.).

Pozn.: Anna Hyndráková, za svobodna Kovanicová, se narodila v roce 1928 v židovské rodině. S příchodem roku 1942 začíná i tragický příběh Kovanicovy rodiny, na jehož konci zůstane živa jen dcera Anna. Na transport do terezínského ghetta nastoupili rodiče a dcera Anna v říjnu 1942. V létě 1944 byla Anna s rodiči vybrána do transportu na Východ, do Osvětimi. Zde byl zakrátko zrušen tzv. rodinný tábor, proběhly selekce na práci, kterými prošla z rodiny jen Anna a byla přestěhována do tzv. Frauenlageru. Anna Hyndráková prošla ještě několika tábory, kde panovaly o poznání snesitelnější podmínky. Spolu se dvěma kamarádkami se jí podařilo později uprchnout z pochodu smrti, který byl vypraven z Christianstadtu do nechvalně proslulého koncentračního tábora Bergen-Belsen. Po několika dnech však byly chyceny SS a poslány zpět do pracovního tábora Niesky a poté do Görlitz. Z tábora odešla Anna počátkem května 1945, kdy už nebyl moc hlídaný. Kromě Anny se nikdo z rodiny domů nevrátil. Příběh paní Hyndrákové a příběhy dalších českých Židů z rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau uslyšíte v dnešních Příbězích 20. století, které připravil Adam Drda.  (anotace)

Lit.: Drda, Adam:  Dnes v Příbězích 20. století Anna Hyndráková-Kovanicová… In web Facebook, 2. 3. 2014 (zpráva). – Cit.: Dnes v Příbězích 20. století Anna Hyndráková-Kovanicová (1928 – Terezín, Osvětim /rodinný tábor a frauenlager, Christianstadt…). Ztratila celou rodinu, holocaust nepřežilo 72 jejích příbuzných:
„Žádné hroby nejsou. Nosím je v sobě, svou rodinu i ty hroby. Ale co bude, až já nebudu? … Mám stále pocit dluhu za to, že jsem přežila. Snažím se své dluhy splácet tak, jak umím.“
Dělal jsem ten pořad už podruhé, podnícený tím, že jsme před pár dny znovu několik hodin natáčeli na kameru Anninu výpověď pro Post Bellum v takovém improvizovaném studiu na Hagiboru. Rozhlasová verze je postavená hlavně na skvělém rozhovoru, který dělal Ondřej Bratinka roku 2006 nebo 2007.
Anna Hyndráková je autorka vynikajícího textu Dopis dětem, který bohužel vyšel jen v samizdatové Střední Evropě a tiskem pouze roku 1991, v knize Svět bez lidských dimenzí. Pro Židovské muzeum v Praze natočila spolu s paní Lorencovou stovky výpovědí přeživších.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)