Mozaika storočia 1 – Život v 1. ČSR (1918-1938) (2013)

Tomáš Halon, Renáta Péterová a Matej Korpáš. Mozaika storočia č. 1/9 – společný projekt Denníka SME, Ústavu pamäti národa a Slovenského rozhlasu. Zvuk Stanislav Kaclík. Hudební dramaturgie Matej Haász. Redaktor a režie Róbert Šedivý.

Účinkují Tomáš Halon, Renáta Péterová, Matej Korpáš, Ing. Ľudovít Nágel, József Kemény, Oľga Markovičová, Alfréd Swan a Róbert Šedivý.

Připravil Slovenský rozhlas pro RTVS v roce 2013 (44 min.). Premiéra 29. 4. 2013 (SRo 3 Rádio Devín).

Lit.: (anonym): Mozaika storočia – Devín. In web SRo (nedatováno) – Cit.: Cyklus relácií o kľúčových udalostiach našich dejín v 20.storočí. V každej relácii sa ocitajú traja tzv. obyčajní ľudia a odhaľujú poslucháčovi svoje peripetie počas zobrazovaného obdobia. Výpovede hostí sú v záujme navodenia atmosféry autentickej udalosti podfarbované rôznymi zvukovými montážami. Vzniká tak kniha „malých dejín“, ktorú píše mikrofón a spomienky obyčajných ľudí. Projekt nadväzuje na cyklus, ktorý vznikol v roku 2006 pripojením Slovenského rozhlasu k projektu denníka SME a Ústavu pamäti národa. Redaktor Róbert Šedivý.

Lit. 2: (anonym): Život v Prvej česko-slovenskej republike (1918-1938). In web SRo 29. 4. 2013 (anotace). – Cit.: Tomáš Hallon zaznamenal spomienky pána Ľudovíta Nágela (1915), ktorý prežil medzivojnové roky ako cieľavedomý študent. Najprv na základnej škole v Tulčíku, neskôr na gymnáziu v Prešove a napokon na Vysokej škole poľnohospodárskej v Brne.

Renáta Péterová zdokumentovala rozprávanie pána Józsefa Keménya (1920) o niekdajších Nových Zámkoch. Tie sa, rovnako ako aj ďalšie mestá na južnom Slovensku, počas 1. ČSR národnostne menili. V 20.rokoch vedľa seba žili už nielen Maďari a Židia, ale aj Slováci a Česi.

Matej Korpáš zašiel za pani Oľgou Markovičovou (1929). Jej spomienky siahajú do polovice 30.rokov, pričom sa sústredila na vykreslenie atmosféry rodnej Bratislavy. Vyrastala v dobre situovanej rodine: Jej otcom bol známy slovenský ekonóm a právnik Imrich Karvaš.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)