Kudy kam? Bezvýchodný konec druhé republiky (2014)
Připravil Pavel Hlavatý.
Natočeno 2014. Premiéra 14. 3. 2014 (ČRo Plus, 20:10 h.; 30 min.) v cyklu Archiv Plus. Ke stažení zde.
Lit.: Hlavatý, Pavel: Kudy kam? Bezvýchodný konec druhé republiky. In web ČRo Plus, březen 2014 (článek). – Cit.: Vymýšlení a současně zavádění autoritativní demokracie, starost o početné uprchlíky ze Sudet a důraz na stabilizaci a rozvoj hospodářství. To vše v bezprostředním sousedství propagandisticky stále agresivnějšího nacistického Německa. Posledních 73 dnů druhé republiky nepatří právě k vrcholům našich dějin. Snaha vyjít s mocným totalitním sousedem a přitom udržet alespoň některé principy demokracie se ne vždy daří.
Na Slovensku i na Podkarpatské Rusi už existuje pouze jedna politická strana – pouze v Čechách a na Moravě byl stranický systém „zjednodušen“ tak, že strany fungují dvě: Strana národní jednoty (tam přešla většina stávajících stran, strana fakticky převzala moc v historických zemích) a Národní strana práce (kam přešla sociální demokracie a část národních socialistů), jako jakási loajální opozice bez mocenských aspirací.
Mocenská elita se snaží pokořené zemi poskytnout alespoň jakýsi program – důraz na hospodářské otázky, řešení složité sociální situace, doprava, stavebnictví, podnikání obecně… Do popředí je místo humanitární inteligence přesouvána inteligence technická.
V pořadu uslyšíte ukázky z několika novoročních projevů (podnikatel Jan Antonín Baťa, básník Josef Hora), základní informace o charitativní akci pro uprchlíky ze Sudet Česká koleda (akci v rozhlasovém vysílání podpořil tehdy devětasedmdesátiletý hudební skladatel Josef Bohuslav Foerster), ukázky z novoročního fejetonu spisovatele Karla Horkého a přednášky významného odpůrce mnichovské dohody poslance Ladislava Rašína.
Dále pak úryvky z projevu ministerského předsedy Rudolfa Berana na sjezdu Strany národní jednoty a praktické ukázky, jak byl – v naší režii – oklešťován stávající demokratický systém. Zařazeny jsou i fragmenty z propagandistického nacistického vysílání z Vídně, a to z období jeho sílící agresivity ve dnech před patnáctým březnem.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku