Dobrá vůle – Pod Mariinou hvězdou (2014)
O lidech s upřímnou snahou učinit svět lepším. Příběh české řeholnice, cistercičky Fillipy Pištějákové, která působí v německém klášteře Marienstern – Mariina hvězda – v saské Lužici nedaleko Budyšína. Tento klášter je jedním z největších zaměstnavatelů v tomto regionu a věnuje se především práci s postiženými lidmi. Připravil Jakub Šiška. Dramaturgie a režie Lenka Svobodová. Mistr zvuku Radek Veselý.
Natočeno 2014. Premiéra 15. 3. 2014 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.; 29 min.). Repríza 14. 2. 2015 (ČRo 2 Praha, 18:30 h.); 21. 2. 2015 (ČRo Plus, 20:10 – 21:00 h.) v cyklu Dobrá vůle Plus; 20. 8. 2016 (ČRo 2 Praha, 18:30 h); 27. 8. 2016 (ČRo Plus, 20:10 h). K poslechu zde.
Lit.: Šiška, Jakub: Pod Mariinou hvězdou – tak trochu český klášter v saské Lužici. In web ČRo 2 Praha, srpen 2016 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Nedaleko saského Budyšína se ve vesnici Panswitz-Kukau nachází klášter Marienstern neboli Mariina hvězda. Na jeho nádvoří překvapí kašna s českým lvem. Nechala ho vytesat liberecká abatyše. Zdejší oblast, osídlená vedle Němců také Lužickými Srby, toho ale má s námi společného víc.
V 15. století, kdy patřila ještě Českému království, ji „poctili“ svou návštěvou husitští bojovníci a klášter Marienstern zcela vyplundrovali. Podle legendy přestálo jejich vpád pouze jediné okno klášterního kostela, kterému se od té doby říká husitské.
I poté, co Lužice připadla roku 1527 Sasku, udržoval zdejší klášter úzké styky s českým prostředím. Na konci druhé světové války, když hrozilo spojenecké bombardování, našly sestry útočiště v severočeském Oseku – v klášteře, který za komunistické éry neblaze proslul jako internační tábor pro řeholnice. (…)
Dnes zastupuje český „živel“ v Mariensternu sestra Filipa, která zde žije už 10 let. Provede nás klášterem, který ve svém areálu hostí školu a internát pro postižené, jakož i několik chráněných dílen. Klášter je díky tomu největším zaměstnavatelem v regionu a přirozeným kulturním a duchovním centrem pro své okolí.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku