Mozaika storočia 6 – Kolektivizácia a vyvlastnenie (1949-1960) (Kolektivizace a vyvlastnění, 2013)
Michaela Žureková, Matej Korpáš, Renáta Péterová. Mozaika storočia č. 6/9 – společný projekt Denníka SME, Ústavu pamäti národa a Slovenského rozhlasu. Zvuk Stanislav Kaclík. Hudební dramaturgie Matej Haász. Redaktor a režie Róbert Šedivý.
Účinkují Michaela Žureková, Matej Korpáš, Renáta Péterová, Karol Švorc, Juraj Šamudovský, Anna Rózsová, Alfréd Swan a Róbert Šedivý.
Připravil Slovenský rozhlas pro RTVS v roce 2013 (56 min.). Premiéra 2. 9. 2013 (SRo 3 Rádio Devín).
Lit.: Šedivý, Róbert: Kolektivizácia a vyvlastnenie (1949-1960). In web SRo 2. 9. 2013 (anotace). – Cit.: Michaela Žureková sa porozprávala so svojim starým otcom a prekvapilo ju, čo všetko zažil. Pán Karol Švorc (1947) z Bratislavy bol počas kolektivizácie ešte malý chlapec, takže väčšinu udalostí zaznamenal detskými očami. Jeho spomienky nie sú tragické, no rozhodne nie pozitívne. Bol pri tom, keď jedného letného dňa prišiel na rodičovský dvor v Šenkviciach policajt na motorke.
Matej Korpáš sa rozhodol zmapovať obdobie, ktoré v ňom vyvoláva očividné rozhorčenie. V snahe zistiť viac, oslovil pána Juraja Šamudovského (1943) z Revúcej, ktorý prežil kolektivizáciu na rodnom Zemplíne. Éru zoštátňovania vníma ako tragickú a vracia sa k nej cez príbehy svojho niekoľkokrát väzneného otca.
Renáta Péterová hľadala svojho pamätníka programovo vo Dvoroch nad Žitavou, kde sa nachádzalo jedno z najväčších JRD na Slovensku. Na matrike získala zoznam najstarších žijúcich obyvateľov a tak zvonila od domu do domu. Takto narazila na pani Annu Rózsovú (1923). Tá vníma kolektivizáciu pozitívne.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku