Pozvánka do archívu Čs. rozhlasu – František Roland (1987)

Pásmo zvukových záznamů. Připravil a uvádí Václav Cibula.

Účinkují František Roland, Karel Kolár, František Kreuzmann, František Filipovský, Jaroslav Vojta, František Velebný, Karel Pech a další.

Natočeno 1987. Premiéra 7. 2. 1987 (87 min.).

Pozn.: Národní umělec Ladislav Pešek ve svých pamětech napsal: »Divadelní šatna! Ty krásné chvíle, kdy se všichni sesedneme do volného prostranství, a kolegové vyprávějí. Velkolepými vypravěči byli Želenský, Roland, Pivec, Rašilov. Chvíle, které jsem s nimi tady strávil, to byly ty nejživější a nejfantastičtější dějiny českého divadla, jaké se nepřednášejí na žádné škole. Seděl jsem a jen poslouchal a snažil se všechno si zapamatovat. «
Divadelní příběhy, o kterých hovoří trochu dojatě Ladislav Pešek, však nezůstaly jen v paměti a ve vzpomínkách. Celou řadu jich natočil v letech 1947 až 1950 přímo v šatně Národního divadla tehdejší člen činohry a pilný účastník těchto improvizovaných přestávkových besed Karel Pech. Někdy skrytým mikrofonem, jindy s reportážním magnetofonem na stole, několik jich dotočil v rozhlasovém studiu. A všechny je dlouho opatroval jako oko v hlavě.
Když je pak odevzdal literární redakci Československého rozhlasu, požádali jsme ho, aby s těmi vzácnými trofejemi seznámil i posluchače. A Karel Pech vyhověl ochotně a rád. Nahrávky z divadelní šatny měly mimořádný ohlas, a tak je zařazujeme do vysílání znovu i s tehdejším průvodním slovem jejich autora. Nejpilnějším vypravěčem těch přestávkových příběhů byl zasloužilý umělec František Roland, člen činohry Národního divadla, proto jsme pořad věnovali především jemu.
Vyprávění Františka Rolanda jsme doplnili ještě jedním pásmem, které jeho autor Karel Pech nazval V šatně Národního divadla. Hlavním vypravěčem je tu opět František Roland. Protože však neméně kouzelně vyprávěli i další jeho kolegové z činohry Národního divadla, Karel Kolár, František Kreuzmann, František Filipovský, Jaroslav Vojta, František Velebný a samozřejmě i Karel Pech, popřáli jsme rádi sluchu i jim. Také tyto snímky vznikly většinou v šatně Národního divadla. Jen výjimečně Je Karel Pech dotáčel v rozhlasovém studiu, když zbylo o přestávkách mezi natáčením trochu času.. (hls)
(anotace)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)