Tajné vojny 1/10 (Tajné války, 2015)

Stanislav Kaclík. Dokumentární seriál. Dramaturgie Táňa Kusá. Spolupracoval Peter Turčík. Hudební dramaturgie Matej Haász. Zvuk Stanislav Kaclík. Režie Laco Kerata.

Účinkují Tibor Frlajs (1), Roman Matisko (1), René Jankovič (1), Martin Vítek (1), Miroslav Trnavský (1), Andrea Kvašnovská (1), Dušan Kaprálik (1), Alfréd Swan (1-10), Peter Kolárik (2-10, Rastislav Sokol (7), Lucia Vráblicová (7). Spoluúčinkují PhDr. Tomáš Klubert, PhD. (1, 5, 7-10), Mgr. et Mgr. Jozef Hudec, PhD. (2), doc. PhDr. Pavol Valachovič, CSc. (3), doc. Mgr. Martin Hurbanič, PhD. (4), PhDr. Martin Štefánik, PhD. (6) a doc. Mgr. Vincent Múcska, PhD. (6).

Připravil Slovenský rozhlas pro RTVS v roce 2015 (10 x 55 min.). Premiéra 27. června, 4., 11., 18., 25. července, 1., 8., 15., 22., 29. srpna 2015 (SRo 3 Rádio Devín, 18:00-19:00).

Díly: 1. Kufrík mŕtveho majora, 2. Kráľovo oko, 3. Rozdeľuj a panuj, 4. Byzantský oheň, 5. Pohroma z východu, 6. Agenti republiky a špióni kráľov, 7. Muž, ktorý videl všetko, 8. Čierne kabinety, biele zlato, 9. Špionážny barok, 10. Vlastenci v utajení.

Lit.: Kaclík, Stanislav: Tajné vojny. In web SRo 24. 8. 2015 (anotace). – Cit.: Tajné operácie, spravodajské služby, špionáž – od staroveku po 2. svetovú vojnu. Séria dokumentov sa venuje dejinám tajných operácií, spravodajských služieb a špionáže. Pokúša sa objasniť ich súvislosti, význam a dopad na politické dianie a vojnové konflikty v kontexte dejín od staroveku až po súčasnosť. Cieľom je priblížiť poslucháčom menej známe aspekty historických udalostí.

10. Vlastenci v utajení, 29. 8. 2015 o 18:00
Desiata časť seriálu Tajné vojny je venovaná špionážnemu súboju v zákulisí americkej vojny za nezávislosť v rokoch 1775-1783. Keď sa odbojní kolonisti pustili do boja proti obrovskej vojenskej, námornej a finančnej presile britského impéria, potrebovali si zaistiť aspoň spravodajskú prevahu. Dozviete sa, ako k ich nečakanému víťazstvu napomohlo niekoľko nepravdepodobných amatérskych špiónov, aj jeden mimoriadne obratný diplomat.

9. Špionážny barok, 22. 8. 2015 o 18:00
V polovici 17. storočia vystriedal Richelieua na poste prvého ministra kardinál Mazarin. Hoci používal rovnaké metódy tajnej diplomacie a špionáže, nebol rovnako úspešný ako jeho geniálny predchodca. V deviatej časti seriálu Tajné vojny sa ešte dozviete o špionážnom súboji na pozadí anglickej občianskej vojny a troch doslova barokových postavách špiónov konajúcich vo vlastnom záujme, ktorí akoby mimochodom zamiešali karty veľkej politiky.

8. Čierne kabinety, biele zlato, 15. 8. 2015 o 18:00
Na prelome 16. a 17. storočia bol hlavnou postavou na javisku európskej diplomacie a špionáže francúzsky prvý minister – kardinál Richelieu. S ním sa spája vznik systematickej poštovej cenzúry aj termín „šedá eminencia“. V ôsmej časti seriálu Tajné vojny sa bude hovoriť o tom, ako Richelieuove diplomatické intrigy prispeli k pádu rakúskeho vojvodcu Albrechta z Valdštejna, aj o prvom veľkom prípade priemyselnej špionáže v novoveku.

7. Muž, ktorý videl všetko, 8. 8. 2015 o 18:00
Za vlády anglickej kráľovnej Alžbety I. vznikla prvá vskutku profesionálna tajná služba v Európe – Secret Service. Pri jej zrode stál kráľovnin osobný tajomník Francis Walsingham. V siedmej časti seriálu Tajné vojny sa dozviete, ako protestantské Anglicko čelilo oveľa silnejším protivníkom pomocou obratnej tajnej diplomacie a špionáže, aj ako Walsinghamove spravodajské hry priviedli na popravisko najväčšiu Alžbetinu súperku, škótsku kráľovnú Máriu Stuartovú.

6. Agenti republiky a špióni kráľov 1. 8. 2015 o 18:00
Benátska republika bola prvým európskym štátnym útvarom so stálym diplomatickým zastúpením v dôležitých mocenských centrách vtedajšieho sveta. Okrem toho boli Benátčania majstrami v lúštení cudzej šifrovanej korešpondencie. V šiestej časti seriálu Tajné vojny bude ešte reč o tom, akými figúrkami ťahali na mocenskej šachovnici sveta stredovekí pápeži, o špionážnom pozadí storočnej vojny aj o rozvoji kryptografických a kryptoanalytických metód v 15. a 16. storočí.

5. Pohroma z Východu 25. 7. 2015 o 18:00
V dvanástom storočí sa jednému z náčelníkov, Temudžinovi podarilo ohňom a mečom zjednotiť pod svojou vládu všetky kočovné mongolské kmene. Svet ho spoznal pod menom Džingischán. On a jeho následníci vytvorili ríšu, ktorá siahala od Japonského mora až po brehy Jadranu. Vojnová lesť, klamné manévre a špionáž patrili do arzenálu Mongolov a vďaka nim porážali aj početnejších a lepšie vyzbrojených protivníkov. V piatej časti seriálu Tajné vojny sa dozviete aj o tom, ako na korunováciu chána Kujuka prenikol mních Carpini, dnes označovaný ako superšpión stredoveku.

4. Byzantský oheň 18. 7. 2015 o 18:00
Byzantská ríša, východný nástupnícky štát Ríma, trvala takmer jedenásť storočí. V tomto dlhom a pohnutom období čelila útokom Peržanov, Arabov, Bulharov a ďalších národov, jej dejiny ovplyvnili križiacke výpravy a napokon ju dobyli Turci. V Byzancii sa zrodili zásady modernej diplomacie aj priemyselná špionáž. O tom všetko sa bude rozprávať vo štvrtej časti seriálu Tajné vojny.

3. Rozdeľuj a panuj 11. 7. 2015 o 18:00
Rímska ríša dominovala vtedajšiemu známemu svetu niekoľko storočí. Rimania však neboli majstrami špionáže od začiatku. Tomuto umeniu sa učili postupne od svojich susedov a protivníkov, keď sa nevýznamná mestská republika postupne rozširovala na svetové impérium. V tretej časti seriálu Tajné vojny sa dozviete, ako kartáginský vojvodca Hannibal dohnal pyšný Rím až na pokraj porážky, aj o tom, ako novozískaná rímska spravodajská prevaha rozhodla o osude bitky pri Zame.

2. Kráľovo oko 4. 7. 2015 o 18:00
Hovorí sa, že špionáž jej druhým najstarším ľudským remeslom. Zmienky o nej nájdeme už v biblickom Starom zákone, alebo v egyptských hieroglyfoch. Špionážnu predohru malo napríklad prvé zdokumentované bojové stretnutie staroveku, bitka pri Kadeši v roku 1287 pred naším letopočtom. Majstrami klamných operácií boli aj starovekí Gréci. O tom všetkom sa dozviete viac v druhej časti seriálu s názvom Kráľovo oko.

1. Kufrík mŕtveho majora 27. 6. 2015 o 18:00
Tajné operácie, spravodajské služby, špionáž – od staroveku po 2.svetovú vojnu, objasnenie ich súvislostí, významu a dopadu na politické dianie a vojnové konflikty v kontexte dejín. V prvej časti seriálu sa zoznámite s operáciou Mincemeat, jednou z najslávnejších spravodajských hier druhej svetovej vojny. Píše sa rok 1943 a západní spojenci chystajú vylodenie na Sicílii. Aby oslabili nepriateľskú obranu ostrova a ochránili životy vojakov inváznej armády, rozohrali veľkolepú klamnú operáciu. Jej kľúčovým prvkom bude podstrčenie falošných dokumentov nemeckému Abwehru.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)