Čo s deťmi? (Co s dětmi, 2008)
Táňa Kusá. Únor 1948 znamenal také úplný zvrat v osudech tzv. obyčejných lidí. Jednou z nejabsurdnějších represálií 50. let byla Akce B – tedy Akce Byty, při které byly pro nomenklaturní kádry uvolňovány byty „nepřátel státu“.
Natočeno 2008 (Slovenský rozhlas – Rádio Slovensko). Česká premiéra 3. 11. 2010 (ČRo České Budějovice) v rámci cyklu Týden slovenské kultury. Repríza 15. 9. 2019 (SRo Rádio Devín, 18:00 – 18:52 h.).
Pozn.: Nominace na Prix Bohemia Radio 2008 – kategorie Rok 2008 – rok osmičkových výročí.
Lit.: Tichák, Miroslav – Soukup, Libor: Budějovice se připojují k rozhlasovému Týdnu slovenského dokumentu. In web ČRo České Budějovice, 1. 11. 2010 (anotace). – Cit.: Ve středu 3. listopadu 2010 po 20. hodině zazní z vašich radiopřijímačů na jihočeské frekvenci 106,4 FM slovenština. V rámci Týdne slovenského dokumentu jsme pro vás z prací kolegů Slovenského rozhlasu vybrali dokument nazvaný Čo s deťmi autorky a režisérky Táni Kusé.
Rádio Slovensko ho poprvé vysílalo v roce 2008. Pořad získal hlavní cenu na Festivalu rozhlasové tvorby 2009, novinářskou cenu nadace Otevřené společnosti, prémii literárního fondu a reprezentoval Slovensko na řadě zahraničních festivalů.
V dokumentu se Táňa Kusá vrací do 50. let minulého století. Komunistický puč v únoru 1948 byl nejen politickým mezníkem v dějinách Československa, ale znamenal i totální zvrat v osudech tzv. obyčejných lidí. Nejtvrdší postihy odpůrců režimu a těch, kteří neprojevovali to správné nadšení z nových zítřků spadaly do prvních deseti let komunistické vlády.
K nejabsurdnějším represáliím patřila Akce B – akce „byty“. Nová garnitura tak hledala vhodné bydlení pro vysoké stranické a vládní funkcionáře. V dokumentu budeme sledovat příběh rodiny Rosových, kterou z Bratislavy nuceně vystěhovali i se sedmi dětmi na vesnici jako nepřátele státu. Ale není to jen příběh o aroganci moci, je to také svědectví o solidaritě běžných lidí, příběh vzdoru proti nepřízni osudu a příběh dětí, které po letech očistili jméno svého otce.
Se současnou slovenskou dokumentární tvorbou se můžete na frekvencích všech stanic Českého rozhlasu seznamovat až do 7. listopadu.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku