Pro a proti – Zbraně v Ústavě (2017)

Mají mít čeští držitelé zbraní možnost se podílet na obraně státu, třeba při teroristickém útoku? Připravil Tomáš Pavlíček.

Hovoří Jiří Dienstbier ml. a Miloš Vystrčil.

Natočeno 2017. Premiéra 30. 11. 2017 (ČRo Plus, 9:34 h). K poslechu zde.

Lit.:  Pavlíček, Tomáš – Čihák, Ondřej: Zbraně v ústavě nepomůžou, před evropskou směrnicí neochrání, odmítá novelu senátor Dienstbier. In web ČRo Plus, 30. 11. 2017 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Ústavní změnou dáváme signál nejen slušným držitelům zbraní, ale i paramilitarním skupinám, varuje Jiří Dienstbier.

Mají mít zdejší legální držitelé zbraní ústavní právo zapojit se do zajišťování bezpečnosti státu, třeba v případě teroristického útoku? Novelu příslušného ústavního zákona schválila Poslanecká sněmovna, příští týden ji posoudí Senát, jehož dva výbory už ji odmítly. Horní komora Parlamentu drží všechny karty v ruce: pokud nebude souhlasit, úprava skončí pod stolem.

„Stát by měl občanům jasně sdělit, že při zajišťování bezpečnosti, pokud to bude potřeba a v souladu s platnými zákony, počítá i s nimi samotnými,“ uvedl v pořadu Pro a proti předseda senátního klubu ODS Miloš Vystrčil. „Ústavní zákon, který zaručuje občanům právo nabývat, držet a nosit zbraň a podílet se na zajištění bezpečnosti České republiky, je vyjádřením nejvyšší důvěry ke slušným a prověřeným občanům.“ 

„Tento ústavní princip patří k vyspělému, slušnému státu, který věří svým ozbrojeným občanům, je velmi důležitý, a proto ho podporuji. Posouvá nás to třeba na úroveň Spojených států amerických.“
Miloš Vystrčil

Senátor tvrdí, že se chystají evropské směrnice, které postupně hodlají omezovat práva držitelů zbraní. „A může se to za chvilku dotknout třeba myslivců a dalších spolků, které zatím dotčeny nejsou.“

Reakce České republiky by prý měla být ta, že v rámci předběžné opatrnosti dáme své přesvědčení o důvěře v občany do ústavy. „To nám umožní v nějakém okamžiku se v případě potřeby bránit,“ míní Vystrčil.

„Je třeba připravit se na nebezpečný trend, který v Evropě začíná převládat, že nejlépe je možné bojovat proti terorismu, když lidi odzbrojíme,“ doporučuje senátor.

Člen ústavně-právního výboru Senátu za ČSSD Jiří Dienstbier považuje zákon za zbytečný, nesmyslný a nebezpečný.

„Pokud stát chce, aby se držitelé zbraní podíleli na zajišťování bezpečnosti, nepotřebuje k tomu měnit ústavu, stačí upravit příslušné zákony.“

„Žádný evropský stát není vyspělý a slušný, protože tuto úpravu ústavy nemají. A já trvám na tom, že to může být potenciálně nebezpečné, protože vysíláme signál nejen těm slušným, ale i neslušným. “
Jiří Dienstbier

Ani myslivcům, sportovním střelcům a podobným novela podle Dienstbiera žádná nová práva nedá. „Tak jak je zákon navržen, dává právo pouze těm, kteří už mají povinnost se podílet na zajišťování bezpečnosti.“

„Sami autoři novely uznávají, že nás neochrání před její transpozicí. Je to signál nejen vůči zodpovědným držitelům zbraní, ale i vůči různým paramilitárním skupinám nebo podobně uvažujícím lidem,“ míní Dienstbier.

Senátor upozorňuje, že podle pravidel Evropské unie má evropské právo přednost před národním u těch otázek, které členské státy svěřily do společné působnosti.

„Takže i kdybychom tuto ústavní změnu přijali, nebude to mít žádný vliv na povinnost přenést do našeho právního řádu evropskou směrnici, která upravuje držení zbraní. Prosím, aby nikdo nevyvolával falešný dojem, že nám tento krok bude poskytovat ochranu před předpisy Evropské unie,“ oponuje Dienstbier.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)