Dny „D“ aneb Co předcházelo i následovalo (2004)
S válečnými veterány o české účasti při vylodění spojeneckých vojsk v Normandii 6. června 1944. Redaktor Zdeněk Bouček. Režie Miloš Doležal. V pořadu hovoří: letci – brig. gen. Miroslav Štandera, plk. Jaroslav Hofrichter a plk. Jiří Poláček, příslušníci 1. samostatné obrněné brigády – gen. Antonín Špaček, gen. Gustav Svoboda, pluk. Josef Herz a plk. Václav Straka, a historik dr. Eduard Stehlík.
Natočeno v roce 2004 (54 min). Z cyklu Z análů, tajností a životopisů vojenských.
Lit.: Doležal, Miloš: Dny „D“ aneb Co předcházelo i následovalo. In web ČRo, 6. 5. 2009 (anotace). – Cit.: V červnu to bude pětašedesát let, co se v Normandii vylodili Spojenci a otevřeli druhou frontu druhé světové války. Slavná operace Overlord byla i příběhem československých vojáků, bojujících v řadách britského letectva a v pozemní první československé samostatné obrněné brigádě. V dokumentu Miloše Doležala Dny „D“ na invazi a cestu k osvobození Československa vzpomíná sedm českých válečných veteránů.
Úsvit 6. června 1944. Začínají se počítat první minuty Dne D, spojenecké invaze do Normandie, jedné z rozhodujících bitev druhé světové války. Krycí název OVERLORD. „This is London. Communiqué number one. Under the commando of general Eisenhower, Navy Forces supported by strong Air Forces, began landing this morning … on the northern coast of France…“ Těmito památnými slovy (uslyšíte je v pořadu) oznamoval hlasatel BBC zahájení invaze a otevření druhé fronty druhé světové války. Toto vylodění je součástí operace spojených národů na osvobození Evropy – dodal téhož dne, tedy 6. 6. 1944 rozhlasovým posluchačům generál Eisenhower. Normandské pláže dnes, pětašedesát let po vylodění: různobarevný písek, pravidelný příboj, turistické výpravy, tiché vojenské hřbitovy. Historie Evropy zarostlá travou. Ale pouze zdánlivě. Stačí se ohlédnout, v našem případě i s mikrofonem, a zjistíte, že operace Overlord má také českou příchuť. Příběh vylodění je také příběhem československých vojáků, bojujících na západní frontě v řadách britského letectva a v pozemní první československé samostatné obrněné brigádě. Den D se pro ně stal počátkem konce války a návratem domů. Kdo z nich však tenkrát mohl tušit, jak se jim vlast odvděčí a do jakých nových pořádků vmašíruje střední Evropa? Proto se náš rozhlasový dokument, vyprávějící příběhy sedmi českých veteránů, jmenuje Dny „D“, neboť těch osudových dní bylo v jejich životech více…
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku