Kontexty – Protektorát v kontextu české literární kritiky 1/5 (2018)

Připravil Pavel Janoušek.

V ukázce ze hry Vítězslava Nezvala Manon Lescaut účinkují Viktor Preiss a Libuše Šafránková.

Natočeno 2018. Premiéra 4. – 8. 6. 2018 (ČRo 3 Vltava, 17:30 h). Repríza 23. – 27. 9. 2019 (ČRo 3 Vltava, 17:30 h.).

Obsah: 1. My a Oni: různé pojetí hodnot mezi spisovateli za 1. republiky – 2. Jak překonávala literatura protektorátní šok – 3. Zbabělci a Němá barikáda, dva obrazy české společnosti – 4. Šedesátá léta otevírají obzor, normalizace ho zavírá. – 5. Nové definice, rehabilitace i vnitřní boje.

Lit.: Janoušek, Pavel: Protektorát v kontextu české literární kritiky. In web ČRo 3 Vltava, 4. červen 2018 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Obraz protektorátu nejen jako stavu násilně nastoleného německou okupací, ale i vnitřního myšlenkového pohybu uvnitř české kultury a literatury. Pětidílné Kontexty připravil literární vědec Pavel Janoušek.

Protektorát je v českých dějinách – včetně dějin literatury – časovým úsekem, do něhož si máme tendenci projektovat to, „co se nám hodí“. Důvod spočívá v tom, že jde o vybočení ze tří tradičních paradigmat české kultury, jimiž sama sebe indentifikuje: tedy z její interpretace jako vítězné cesty za svobodou národní, individuální a uměleckou, na kterou se česká literatura vydala v samostatném Československu. Jednotlivé výklady se pokoušejí zranění onoho truchlivého období nějak zacelit, jakož i najít někoho, kde za to může, respektive rehabilitovat ty, kteří za to nemohou.

Literárnímu historikovi Pavlu Janouškovi jde o to ukázat, že nešlo jen o stav násilně nastolený německou okupací, ale i vnitřní myšlenkový pohyb uvnitř české kultury a literatury. Pohyb, který sice vygradoval v důsledku šoku z Mnichova a okupace, který se ale zrodil mnohem dříve a během druhé poloviny 30. let sílil. Byly to hlasy, které vystupovaly proti meziválečné liberální demokracii, jíž vyčítaly napodobování špatných zahraničních vzorů a chtěly ji vrátit zpět k hodnotám národním, k tradici, řádu a pořádku, spojovanému v danou chvíli především s katolickou vírou. V Kontextech se budeme zabývat i názory opozičními, jež vycházely z meziválečné avantgardy.

Protektorát nezmizel z interpretačního pole ani po roce 1945 a po únoru 1948, a nově začal být reflektován v literatuře (a literární kritice) i v šedesátých letech. Tak se dostaneme k rozdílnému pohledu na období ve Škvoreckého Zbabělcích i v Drdově Němé barikádě, k reflexi holocaustu u Arnošta Lustiga i Ladislava Fukse. K debatě nad otázkami závazného slohu, jímž měl být bezpodmínečně realismus – a k opuštění tohoto nároku spolu s uvolnění umělecké svobody vůbec. Dozvuky traumatu z protektorátu slyšíme i v současnosti.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)