Pro a proti – Změna služebního zákona (2018)

Poslanci by měli dnes projednat změnu služebního zákona, která by umožnila vládě odvolávat státní tajemníky. Ohrozilo by to jejich nezávislost, jak tvrdí opozice? Nebo naopak otevřelo státní správu odborníkům zvnějšku? Připravila a moderuje Karolína Koubová.

Hovoří poslanec Miloslav Janulík (ANO) a předseda poslaneckého klubu Starostů a nezávislých Jan Farský.

Natočeno 2018. Premiéra 26. 10. 2018 (ČRo Plus, 9:34 h).

Lit.: Koubová, Karolína – Čihák, Ondřej: Potřebujeme méně úředníků, ale profesionály. Ne novelu služebního zákona, tvrdí Jan Farský (STAN). In web ČRo Plus, 26. říjen 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Ústavně-právní výbor Sněmovny před nedávnem schválil sporný pozměňovací návrh k novele služebního zákona, který umožňuje ministrům odvolat státní tajemníky. Novelu předložila ještě menšinová vláda ANO. Hrozí v případě schválení politizace státní správy, nebo se naopak zefektivní její fungování?

„Dosavadní praxe ukázala hlavně negativa. Ministr musí mít možnost v případě zdůvodnění nespokojenosti státního tajemníka vyměnit,“ uvedl v pořadu Pro a proti poslanec Miloslav Janulík (ANO).

Ten zásadně odmítá spekulaci, že snadnější odvolání státního tajemníka je cestou k tomu, obsadit rezorty svými lidmi.

Poslanec také odmítl námitky Evropské komise vůči pozměňovacímu návrhu. „Je přece nepřijatelné, aby ministr byl formálně dosazenou osobou a skutečné řízené realizoval jeho úředník, státní tajemník.“

Ministr přeci musí mít možnost vytvořit svůj tým, aby mohl realizovat politiku vlády… Nedostatky zákona se projevily tak, že z ministra dělá jen opravdu formální figuru. Miloslav Janulík

„Ministr odpovídá za očekávaný výkon svého rezortu a nemůže mít tým, na který se nemůže spolehnout, tím méně státního tajemníka, který nemusí být ztotožněn s ambicemi svého ministra.“

Hnutí ANO prý zaujímá postoj, že dosavadní zkušenost ukázala „v celé nahotě“, že stávající stav není dobrý. „Neumožňuje věci, které by měl mít každý ministr z logiky věci možnost uskutečnit.“

„Naším návrhem se tyto problémy částečně odblokují, ale přitom mechanismy zůstávají zachované, aby nedocházelo k veletočům, které se tu děly poslední dvě dekády, a aby odborníci zůstali na svých místech,“ ujistil Miloslav Janulík (ANO).

Už dnes je možné nekompetentní úředníky odvolat

Předseda poslaneckého klubu Starostů a nezávislých Jan Farský považuje pozměňovací návrh za zásadní zásah do fungování státní služby. „Ta má být stabilní a výkonná při jakémkoliv politickém vedení, tento návrh ale dává do nejistoty klíčové zaměstnance, jejichž odvolání se výrazně zjednodušuje.“

Poslanec připomněl, že zákon o státní službě byl v roce 2014 schválen i hlasy hnutí ANO. „I Evropská komise, která nás tlačila k přijetí zákona o státní službě, konstatovala, že návrh je rizikový a jsou znepokojeni.“

Takže budeme pokaždé po volbách měnit kus státní správy? Ne, naším cílem musí být méně úředníků, ale totálních profesionálů, kteří budou schopni odvádět výkony pro jakékoliv zadání z politické úrovně. A pokud tam nejsou, tak už dnešní zákon umožňuje tyto lidi odvolat. Jan Farský

„Profesionalizace státní správy je důležitá v tom, že v ní budou profesionálové, kteří v případě změny ministra, svého nadřízeného, budou schopni pracovat pro sociálního demokrata i pro člena hnutí ANO a tak dále.“

Cestou je ještě více profesionalizovat státní správu, ale k tomu se musí změnit odměňování úředníků.

„A ne nabírat další a další lidi, což je strategie této vlády. Přibylo několik tisíc nových úředníků za poslední 3 roky. Snižujme stavy úředníků, ale budeme je v klíčových pozicích lépe platit, aby byly nepostradatelní pro každého ministra,“ navrhl Jan Farský (STAN).

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)