Nekonečné mučení s Frankem Zappou (2003)

Komponovaný pořad připravili Petr Dorůžka, Josef Rauvolf, Aleš Opekar.

Natočeno 2003. Premiéra  5. 12. 2003 (ČRo 3 Vltava, 19:00 – 22:00 h.; 178 min.). Repríza 6. 12. 2013 (ČRo 3 Vltava, 19:00 – 22:00 h).

Obsah: 1. Čajovna pro otrlé: Nekonečné mučení s Frankem Zappou. 2. Páteční večer.

Absolutní svoboda: Zappovy začátky. – Mistr fantazie: koncepční alba a Zappa live. – V americké tradici ostrých kabaretiérů: Zappa a humor. – Trable přicházejí každej den: Zappa textař a Zappa občan. – Jazz není mrtev, jen divně smrdí. – S taktovkou: Zappa klasik. – Kult osobnosti: Zappa v Praze.

Pozn.: Autoři Pátečního večera dne 5.12., Petr Dorůžka (autor knížky Šuplík plný Zappy, která byla svého času první česky psanou ucelenou informací o Zappově životě a tvorbě), Josef Rauvolf (překladatel a odborník na underground) a Aleš Opekar (muzikolog a vedoucí redakce jazzové a populární hudby stanice Český rozhlas 3 – Vltava), se rozhodli pro zpracování tématu Frank Zappa spojit vysílací časy páteční Čajovny (19.00-20.00) a Pátečního večera (20:00-22:00). Vznikl tak tříhodinový blok, v němž se seznámíme s osobností Franka Zappy z nejrůznějších hledisek. Připomeneme si období Zappových začátků, kdy se formoval jeho svébytný tvůrčí přístup k hudbě. Pokusíme se nahlédnout hlouběji do podstaty Zappova humoru, do jeho textů i do jeho občanských postojů, které se do těchto textů a do jeho humoru promítají. Naťukneme témata Zappova vztahu k jazzu a vážné hudbě, což nám poslouží jako pozvánka k následujícím pořadům. Vrátíme se i do atmosféry počátku 90. let, kdy Zappa navštívil Prahu. Jeho návštěva byla hudebním svátkem jeho příznivců a zároveň souvisela s politickou atmosférou své doby. V pořadu budeme mít možnost slyšet dosud nepublikované citace rozhovorů, které s Frankem Zappou vedl Petr Dorůžka. Uslyšíme i vyznání některých hudebníků, kteří byli Zappou ovlivněni i ukázky z tvorby českých souborů, které se k Zappovu dílu vracejí.

Lit.: Opekar, Aleš: Oslavme to se Zappou. In Týdeník Rozhlas (?), prosinec 2003 (anotace) – Cit.: O víkendu 5.-7.12.2003 připravil Český rozhlas 3 – Vltava pět pořadů na téma Frank Zappa. Důvodem je dvojnásobné prosincové výročí tohoto amerického hudebního tvůrce, který se proslavil zejména v oblasti rockové hudby, ale jehož vliv zasáhl i do sfér hudby vážné, jazzu, filmu, reklamy, politiky. Dne 4.12. uběhne 10 let od Zappovy předčasné smrti a 21. prosince by se dožil 63 let.
Frank Zappa nikdy nepatřil k populárním hvězdám, jeho tvorba byla příliš složitá a náročná na poslech, plná odkazů, citací, ironických narážek a nejrůznějších souvislostí. V České republice si od 60. let získával srdce překvapivě velkého množství posluchačů. Ovlivnil řadu domácích skupin a tvůrců, od proslulé undergroundové skupiny Plastic People of the Universe, přes amatérský alternativní soubor Elektrobus až po Michaela Kocába.
Sám Zappa byl během svých dvou návštěv v České republice v letech 1990 a 1991 velmi překvapen, když se s těmito skutečnostmi seznamoval. Uznávaný byl však i doma, v USA, i jinde na světe. V Německu se každoročně konají festivaly Zappanale, kde se setkávají příznivci Zappovy hudby i skupiny, které se snaží interpretovat jeho skladby. Následující pořady Českého rozhlasu 3 – stanice Vltava budou dokladem toho, že jeho tvorba je stále živá a inspirativní.

Lit.: Opekar, Aleš:  Večer na téma. Nekonečné mučení s Frankem Zappou. Od smrti hudebního rebela a modly českých rockerů uplynulo 25 let. In web ČRo 3 Vltava, 4. prosinec 2018 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Jeden z největších experimentátorů moderní hudby, který boural bariéry mezi různými hudebními styly. Frank Zappa. Osobnost, která dokázala přitáhnout pozornost příznivců jak svou hudbou, tak i svými postoji, výroky a názory. Na začátku 90. let několikrát navštívil Prahu. V čem byl Frank Zappa tak výjimečný, v čem tak uhrančivý, překvapivý i přesvědčivý?  Upravenou a rozšířenou reprízu pořadu publikujeme při příležitosti výročí úmrtí slavného hudebníka.

Části pořadu:
Absolutní svoboda: Zappovy začátky
V americké tradici ostrých kabaretiérů: Zappa občan
Zappova semínka v českých makovicích
Jazz není mrtev, jen divně páchne
Mistr fantazie: koncepční alba a Zappa na pódiu
V americké tradici ostrých kabaretiérů: Zappa satirik
Zappa v Praze
S taktovkou: Zappa klasik

Frank Zappa se narodil v Baltimoru 21. 12. 1940. Jeho otec přišel do Ameriky z oblasti severní Sicílie a v jeho krvi se mísil původ sicilský, řecký, arabský i francouzský. Svůj život prožil v Kalifornii anebo na šňůrách s různorodými skupinami takřka po celém světě. Celý život neúnavně pracoval a zanechal obrovský a inspirativní odkaz. Zemřel 4. prosince 1993 na rakovinu prostaty ve věku pouhých 52 let. Na hudební scéně se neobjevila jiná osobnost, která by dokázala podobným způsobem překračovat hranice výchozího rockového stylově-žánrového rámce a pracovat s tak hlubokým smyslem pro detail. Hudba Franka Zappy je od poloviny 60. let, kdy vstoupil na scénu, plná složitých rytmů, proměn metrických vzorců, tempa a dynamických odstínů.

Vychází z rhythm & blues, ale místy se blíží jazzu, místy hudbě vážné. Paroduje dobové manýry rozličných směrů populární hudby 50. let i pozdějších směrů, a to takovým způsobem, že z nich dokáže při vší ironii vytěžit i maximum jejich estetických předností. K tomu přistupuje dobře pochopené poučení z tvorby avantgardních skladatelů, jakými byli Edgar Var`ese nebo Igor Stravinskij. Zappa se zároveň vždy zajímal o nejnovější výdobytky technologického rozvoje. Po dokonalém osvojení elektrické kytary jako nástroje rockových stylů i jazzrockových sólových improvizací získávaly mnohé jeho skladby nový rozměr od roku 1983.

Pořídil si takzvaný synclavier, který mu umožňoval pracovat pomocí počítačových programů prostřednictvím klaviatury s ještě složitějším a členitějším rytmickým potenciálem a zvukovým materiálem. Například použít nahrávku svého staršího kytarového sóla a melodii rozlámat na segmenty a přearanžovat tak, aby každý tón zněl v jiném zvukovém rejstříku. Jeho hudba je vždy bohatá na významové citace, odkazy a symboly. Množství narážek, odkazů a překvapivých souvislostí se projevuje v hudebních motivech, v textových obratech a sloganech i v průpovídkách, které na koncertech i studiových nahrávkách spojují jednotlivé skladby.

Některé narážky, odkazy a citace jsou pevně svázány s dobovou společenskou situací USA a pro českého posluchače bylo nelehké, někdy i nemožné jim všem rozumět. Přesto, spíše tak nějak intuitivně, Zappa našel právě v Československu nesmírné množství obdivovatelů a následovníků, počínaje proslulou undergroundovou skupinou Plastic People of the Universe, kterou k názvu inspirovala jedna z jeho písní. Autor nejkvalitnější zappovské biografie Neil Slaven jej nazval Elektrickým Don Quiotem. A vskutku, Frank Zappa jakoby celý život bojoval s větrnými mlýny. Pro nás, Čechoslováky, se stal vedle Johna Lennona jedním z nejsilnějších symbolů svobody a boje za demokratická práva. Už proto, že byl Američan (Amerika byla v našich očích zemí nezávislosti a svobody), ale také proto, že i v rodných Spojených státech tento muž, který se soustavně vysmíval společenským nešvarům, šťoural do politických problémů a stavěl se provokativně čelem ke všem možným překážkám, narážel ve své zemi na nejrůznější bariéry konvencí, předsudků a zákazů.

Výjimečnost Franka Zappy

Hudba Franka Zappy je plná harmonických a formových zvratů, tempových a dynamických odstínů, složitých střídaných rytmů a rychlých melodických skoků i dlouhých improvizací. Výchozím stylově-žánrovým hudebním druhem je Zappovi rock 60. let, avšak Zappova tvorba eklekticky přesahuje do ostatních oblastí, zejména do jazzu, jazz rocku a do soudobé vážné hudby. Kontext soudobé vážné hudby vychází zejména ze Zappova obdivu ke skladatelům jako Edgar Varèse, Igor Stravinský, Pierre Boulez, Charles Ives nebo Karlheinz Stockhausen.

Důležitou součástí Zappovy hudby jsou hudební citace a odkazy na nejrůznější styly a žánry nebo konkrétní skladby, využívané často k parodickým účelům. Podobně i v textové rovině můžeme nacházet řadu souvislostí a návazností, zejména na kulturní sociální a politické reálie, vázané na americkou společnost. Zappa se otevřeně vysmíval nejrůznějším společenským předsudkům a nešvarům. Řadě dobově podmíněných souvislostí je dnes velmi obtížné porozumět, nicméně Zappova hudba je živá, aktuální a strhující i bez přímého porozumění textu.

Připravili a uvádějí Petr Dorůžka, Josef Rauvolf a Aleš Opekar.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)