Kontexty – Z pamětí Černínského paláce 1/10 (2018)

Připravili Alena Zemančíková a Marek Toman.  Režie Ivo Kristián Kubák.

Účinkují Miroslav Hanuš, Marie Švestková, Miloslav Mejzlík, Marek Toman, Dana Huňátová, Jaroslav Šedivý a Milan Jakobec.

Natočeno 2018. Premiéra 14. – 18. 1. 2019 a 21. – 25. 1. 2019 (ČRo 3 Vltava, 17:30 h). Repríza 15. – 19. 1. 2019 a 22. – 26. 1. 2019 (ČRo 3 Vltava, 1.30 hod.); 28. 10. – 1. 11. a 4. – 8. 11. 2019 (ČRo 3 Vltava, 17:30 h).

Obsah: 1. Palác – budova, duch a atmosféra. – 2. Loreta – duchovní princip a palác, princip světský. – 3. Krčma u Černého vola, plebejec před palácem. – 4. Ottowalského zrada – válčení kolem paláce. – 5. Palác ministerstvem. – 6. Dvě sochy – velká a malá. – 7. Bydliště Jana Masaryka a úřadovna Reinharda Heydricha. – 8. Budoucnost českého národa. – 9. Smrt Jana Masaryka – vyšetřování bez výsledku. – 10. Sametový palác.

Lit.: Zemančíková, Alena: Z pamětí Černínského paláce: Heydrichovo konečné řešení, smrt Jana Masaryka i sametová revoluce. In web ČRo 3 Vltava, 1. listopad 2019 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Černínský palác jako vypravěč vlastního příběhu se spolu se Svatou Loretou a hostincem U Černého vola vydávají na pouť českými dějinami se zvláštním přihlédnutím k příběhu české zahraniční politiky od poloviny 17. století do pádu komunismu. V desetidílném seriálu je doprovází autor a diplomat Marek Toman spolu s dramaturgyní Alenou Zemančíkovou a svědky dobových událostí. (…)

Spletitá pouť dějinami začíná v Benátkách, spolu s prvním majitelem a zakladatelem paláce, Humprechtem Janem Černínem. Palác s nejdelší fasádou v Praze je naším průvodcem, seznamuje nás postupně se svými protihráči – milovanou Svatou Loretou a nenáviděným plebejským hostincem U Černého vola. Do jejich kontrastního sousedství se stále vkrádá nikdy definitivně neuzavřené vyšetřování smrti ministra zahraničí Jana Masaryka.

Mezi historické události, které se Loretánského náměstí týkají a přelomovým způsobem se otiskly do české historie, patří nejen drancování Prahy švédskými vojsky, ale i pád Rakouska-Uherska a proměna paláce na budovu ministerstva, Janákova funkcionalistická přístavba a Strettiho rekonstrukce. S nimi vstoupí do Černínu první ministr zahraničních věcí Československé republiky Edvard Beneš. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)