Dvacet minut Radiožurnálu – Madeleine Albrightová (2019)

Hostem je bývalá americká ministryně zahraničních věcí Madeleine Albrightová. Byla návštěva premiéra Andreje Babiše v Bílém domě diplomatický standart, nebo výjimečné ocenění americko-českých vztahů? Jakou roli dnes ve světe hraje Severoatlantická aliance, ke které Česko přistoupilo před dvaceti lety? A co jsou největší hrozby současného světa? Moderuje Marie Bastlová.

Natočeno 2019. Premiéra 11. 3. 2019 (ČRo 1 Radiožurnál, 17:06 h).

Lit.: Havel, Prokop – Bastlová, Marie: Andrej Babiš v centrále CIA? To se obvykle nestává, říká Madeleine Albrightová. In web ČRo 1 Radiožurnál, 11. březen 2019 (článek+  nahrávka k poslechu). – Cit.: Je divná doba. Všechny věci, které jsme viděli po druhé světové válce, jsou zapomenuté, říká Madeleine Albrightová.

Bývalá americká ministryně zahraničních věcí Madeleine Albrightová často vzpomíná na intenzivní česko-americké diplomatické vztahy v dobách prezidentů Billa Clintona a Václava Havla. Jsou dnes vztahy jiné? A jak vnímá setkání Andreje Babiše a Donalda Trumpa v Bílém domě?

„Lidé jsou šťastní, že se prezident Trump viděl s premiérem. Nejvyšší představitelé se neviděli už osm let, nevím, co to znamená, ale my jsme se vídali mnohokrát. Všichni jsme byli nakonec docela dobří kamarádi,“ vzpomíná.

Ohledně setkání Trumpa s Babišem připouští, že oba politici spolu jednali docela dlouho a doufá, že si oba představitelé rozuměli. „Takové vztahy jsou důležité,“ dodává s tím, že zajímavá je i návštěva Andreje Babiše v centrále americké CIA v Lagnley, což podle ní není normální a obvykle se to nestává.  

Důležité také je, že oba politici mluvili o kauze Huawei nebo o dodávkách plynu, protože Amerika se nedívá dobře na to, co se děje s plynovodem Nord Streamem. Taková témata jsou podle Albrightové důležitá pro obě země.

Lidé si zde neváží toho, co dělal Václav Havel. Madeleine Albrightová

Poslední kniha Madeleine Albrightové, která vyšla i v Česku, se jmenuje Fašismus – Varování. A jak sama říká, knihu by napsala, i kdyby byla americkou prezidentkou Hillary Clintonová.

„Vidíme stále více rozdělenou společnost, a proto jsem se rozhodla, že by bylo důležité se podívat na historii fašismu, a také se podívat, co se momentálně děje v určitých zemích,“ vysvětluje s tím, že jí znepokojuje situace například v Maďarsku, Turecku, Venezuele…

Dává Donald Trump přednost evropským populistům než představitelům tradičních stran? A dokázalo by NATO existovat bez Spojených států?

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)