Vlaky družby (2019)

Archiv Plus připomene, že dlouhá léta před rokem 1989 jezdily mezi Československem a Sovětským svazem takzvané „vlaky družby“. Angažované zájezdyobyvatel Sovětského svazu v Československu a Čechů a Slováků v Sovětském svazubyly organizovány několikrát do roka a měly v lidech vytvořit dojem, že mezi obyvateli obou zemí existuje skutečné přátelství. Archivní ukázky z vysílání Československého rozhlasu o vlacích družby vybrala Veronika Kindlová.

Natočeno 2019. Premiéra 5. 4. 2019 (ČRo Plus, 20:05 h.) v cyklu Archiv Plus. Repríza 9. 6. 2020 (ČRo Plus, 11:10 h.).

Lit.: Kindlová, Veronika: Vlaky družby. Cesty za vycpaným Vladimirem Iljičem i za holicími strojky. In web ČRo Plus, 5. duben 2019 (článek  + nahrávka k poslechu). – Cit.: Jedním z klíčových slov minulého režimu bylo slovo družba. Je převzaté z ruštiny, kde znamená přátelství.  U nás družba také znamenala přátelství, ale především to mezi národy, podniky nebo organizacemi, a to samozřejmě jen těmi socialistickými. A právě v tomto duchu se za socialismu organizovaly Vlaky družby.

Vozily obyvatele Sovětského svazu na návštěvy do sovětských satelitních zemí a občany těchto států zase na oplátku do SSSR. V Československu Vlaky družby pro své vybrané členy organizovalo komunisty ovládané Revoluční odborové hnutí společně se Socialistickým svazem mládeže, a to za velmi přijatelné ceny.

V každém z vlaků sedělo asi 300 pasažérů, kteří během deseti až čtrnáctidenní cesty navštívili hned několik míst Sovětského svazu. Nejčastějšími zastávkami byl Kyjev, Moskva a Leningrad.  Zde si cestovatelé v první řadě prohlédli památná místa bolševické revoluce a druhé světové války, ale navštěvovali i vzorové podniky a kolchozy.

Davaj džínsy!

V druhém, neoficiálním plánu Vlaků družby bylo „šmelení“ a nákupy. Sovětský svaz byl sice náš přítel, náš vzor, ale trh měl ještě hůř zásobený než my. Místní proto od našich cestovatelů lačně nakupovali kosmetiku, spodní prádlo, punčocháče, sladkosti nebo třeba toaletní papír.

Veteráni Vlaků družby vzpomínají, že pokud se v zemi, kde zítra již znamená včera, procházeli v džínách, místní je zastavovali na ulici, že jejich kalhoty koupí a nabízeli slušné peníze. A co si našinci za utržené ruble kupovali? Zejména sovětské elektrické spotřebiče: tranzistorová rádia, holicí strojky, foťáky, ale třeba také kulmy.

Navštivte Sovětský svaz dřív, než on navštíví vás

V rozhlasovém archivu je několik reportáží z příjezdů nebo odjezdů Vlaků družby. Můžeme na nich slyšet jak Sověty, kteří přijíždějí k nám, tak Čechoslováky, kteří se navracejí ze SSSR. Nejstarší dochovaná reportáž je ze srpna 1969 a je doslova strašidelná: hovoří v ní vedoucí československého vlaku, který byl v SSSR právě ve dnech prvního výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy.

V Československu se v těchto dnech konaly demonstrace, při kterých bylo ozbrojenými složkami zabito pět lidí a další byli zraněni. Vedoucí zájezdu ale nadšeně vypráví, jak je hrdá, že byla v SSSR právě rok po invazi, aby mohla přátelům ukázat, že československá mládež jde s nimi.

O dalších zážitcích z Vlaků družby: o překládání vlakových souprav na sovětské koleje, o specificích nakupování nebo o tom, co zpívali cestující Vlaků družby na nádraží, si můžete poslechnout v pořadu Archiv Plus.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)