Štefan Osuský – V sieni slávy (Štefan Osuský – V síni slávy, 1995)
Peter Turčík. Pásmo o významném slovenském politikovi Štefanovi Osuském. Tvůrci nezjištěni.
Účinkují Peter Turčík, Dr. Juraj Králik, Dr. Miroslav Musil. Ukázky čte Marián Labuda.
Připravil Slovenský rozhlas v roce 1995 (30 min.). Repríza 18. 3. 2019 (SRo Rádio Pyramída).
Lit.: Grebáč, Marián: V sieni slávy – pásmo o významnom politikovi Štefanovi Osuskom. In web SRo 18. 3. 2019 (anotace). – Cit.: Na Rádiu Pyramída si pripomenieme 130. výročie narodenia významného slovenského politika Štefana Osuského, ktorý sa narodil 31. marca 1889 v Brezovej pod Bradlom a zomrel 27. septembra 1973 v Herndone v Spojených štátoch. Bol jedným z vedúcich predstaviteľov a spolutvorcov československej zahraničnej politiky.
Ako zástupcu Slovenskej ligy v Amerike ho v roku 1916 vyslali za Masarykom do Londýna. V Paríži nadviazal spoluprácu s Edvardom Benešom a Milanom Rastislavom Štefánikom, s ktorým potom v roku 1918 zastupoval slovenský národ na Kongrese utlačovaných národov v Ríme. Zaslúžil sa o vznik Československej národnej rady a viedol pobočku Československej tlačovej kancelárie v Ženeve. Ako generálny tajomník československej delegácie v roku 1920 podpísal Trianonskú mierovú zmluvu. Pracoval ako veľvyslanec v Paríži. Po Mníchovskej dohode a rozbití Československa v marci 1939 sa začali zhoršovať jeho vťahy s Edvardom Benešom a v roku 1942 sa stiahol z politického života.
Život Osuského bol úzko spojený s novodobými dejinami Slovákov i Čechov. Napriek tomu jeho meno po roku 1945 zmizlo z učebníc a čiastočne aj zo slovníkov. To sa pokúsil napraviť v roku 1995 redaktor Peter Turčík v pásme Štefan Osuský – V sieni slávy. Rad Bieleho dvojkríža II. triedy in memoriam za celoživotnú prácu v oblasti diplomacie mu udelili až v roku 2001.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku