Osobnost Plus – Janek Ledecký (2019)

Janek Ledecký, kytarista, skladatel, zpěvák. Když odešel ze superúspěšné sólové dráhy, kolegové si ťukali na čelo. Jenže on vytáhl Shakespearův text a udělal muzikál Hamlet. Muzikál, který sklízel úspěch nejen doma, ale i venku. A muzikálům zůstal věrný. Moderuje Barbora Tachecí.

Natočeno 2019. Premiéra 18. 4. 2019 (ČRo Plus, 10:34 h.).

Lit.: Tachecí, Barbora – Chvátalová, Kateřina: Janek Ledecký: Církve považuji za politické partaje, které jsou jen obohacené iracionálním prvkem. In web ČRo Plus, 18. duben 2019 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Janek Ledecký patřil v devadesátých letech mezi čelní hvězdy popové scény. Hudbou se živí celý život „Hned od státnic, které jsem udělal na právech, jsme odjeli se Žentourem na turné. Takže jsem nikdy nenastoupil do nějakého zaměstnání,“ říká.

„Poslední doba, kdy jsem měl nějaké zaměstnání, byla v nultém ročníku. To jsem myl 8,5 hodiny denně černé nádobí na koleji Větrník. Od té doby mám nepřetržitou dovolenou. Když nemáte týden rozdělený na pracovní dny a dny volna a děláte, co vás baví, tak je to dobré, ne?“ dodává dnes především tvůrce muzikálů.

Janek Ledecký je zpěvák, kytarista a skladatel. Po studiu na gymnáziu Sladkovského vystudoval Právnickou fakultu UK. Od roku 1982 hrál ve skupině Žentour. Od roku 1992 působí sólově. Účinkoval také v muzikálech (Pěna dní, Hamlet, Galileo), muzikál Hamlet sám složil. Je ženatý a má dvě děti. Jeho dcera Ester je úspěšná sportovkyně, syn Jonáš komiksový tvůrce, výtvarník a hudebník.

Všichni máme vítr ze smrti

Janek Ledecký inicioval v roce 2012 petici proti církevním restitucím. K tématu se opět vrací a vyjasňuje svůj postoj k církvím i obecně.

„Psal jsem to proto, že církve považuji za politické partaje, které jsou jen obohacené iracionálním prvkem. Právě proto fungují tak skvěle a tak dlouho. Všichni máme vítr ze smrti a z toho, co bude potom. Církve oproti komunistům nebo socanům nabízejí pěkné řešeníčko, to je prima, ne?“ komentuje velmi přímo.

Šoubyznys je ze všech byznysů ten, kde je nejvyšší převis nabídky nad poptávkou. Zcela bezkonkurenčně. Janek Ledecký

K tématu restitucí katolické církve pak říká, že většinu majetku považuje za ukradený. „Před bitvou na Bílé hoře bylo 80 % české populace protestantů a v roce 1625 bylo 80 % české populace katolíků. Takhle to je. Celá historická interpretace vpádu českých vojsk je mylná. Byla to ve skutečnosti vojska placená hrabětem Kolowratem a šli si jen pro to, co tady katolíci zabavili,“ dodává vystudovaný, ale nikdy nepraktikující doktor práv.

Nikdy to nevzdám

Ledecký se obrací zpět k sobě a vyvrací, že by skončil se sólovými projekty. „Traduje se, že jsem opustil sólovou dráhu. Přitom jsem právě teď uprostřed akustického turné. Včera jsem hrál v Karlových Varech, dnes hraji v Písku a ročně odehraji minimálně osmdesát koncertů,“ uvádí.

Je ještě i dnes stejně úspěšný hitmaker? „Například ústřední písnička z muzikálu ‚Nikdy to nevzdám‘ byla jedna z neúspěšnějších v rádiích,“ odpovídá.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Janek Ledecký bude mimo jiné hovořit také o svém vztahu ke sportům.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)