Růžová zahrádka aneb Skvosty českého a moravského venkova (2009)

O jedinečném souboru ručně psaných a zdobených modlitebních knížek z let 1750 – 1850 ve sbírce Muzea umění Olomouc. Vyprávějí dr. Anežka Šimková a doc. Pavel Černý. Připravila Eva Ocisková. Režie Markéta Jahodová.

Účinkuje Jiří Hromada.

Natočeno 2009. Premiéra 6. 7. 2009 (60 min.).

Pozn.: O jedinečném souboru ručně psaných a zdobených modlitebních knížek z let 1750 – 1850 ve sbírce Muzea umění Olomouc, které jsou nyní vystaveny do 2.září 2012 v zimním refektáři Strahovského kláštera, vyprávějí Anežka Šimková a Pavel Černý.

Ručně psané a malované modlitební knížky, které v 18. století „k libosti a na památku“ vytvářeli prostí venkovští lidé v Čechách a na Moravě, sbíral historik umění Jan Poš celých třicet let – a nashromáždil jich celé čtyři stovky. O této jedinečné sbírce i o tom, jak naivní modlitební knížky vznikaly, vypráví pořad stanice Vltava „Růžová zahrádka“.

„Tuto modlitební knížku, jež slove Růžová zahrádka, já Vincenc Medek jsem psal i s mnohým malováním okrášloval k libosti a na památku mé manželce i mým dětem, by ji vždy v uctivosti měli a kdykoliv ji do rukouch (sic!) bráti budou, aby vždy na mě pamatovali…“ Zdobené, ručně psané a malované modlitební knížky byly u nás v období pozdního baroka a biedermaieru hojně rozšířené a staly se součástí životního stylu a kultury venkovských lidí. Několik set těchto originálních knížek obdivovali v roce 1895 návštěvníci Národopisné výstavy českoslovanské v Praze a po více než 110 letech byla letos tato půvabná dílka naivního umění vystavena v Muzeu umění v Olomouci. Toto muzeum totiž získalo jedinečnou kolekci rukopisných knížek z pozůstalosti historika umění, galeristy a bibliofila Jana Poše, který se sběratelské činnosti s velkým zaujetím, znalostmi a láskou věnoval víc než třicet let. Za tu dobu se mu podařilo shromáždit úctyhodnou sbírku, která má čtyři sta a jednu položku a která představuje velmi specifický a významný projev lidové kultury, typické především pro území Čech a Moravy. (anotace)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)