Vizitka – Jan Prušinovský (2020)

Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou. Host: Jan Prušinovský, režisér. Moderuje: Ondřej Cihlář.

Natočeno 2020. Premiéra 29. 9. 2020 (ČRo 3 Vltava, 10:02 h.). Repríza 13. 10. 2020 (ČRo 3 Vltava, 10:02 h.).

Lit.: Slívová, Hana – Cihlář, Ondřej: Točil jsem malé filmy z české kotliny, Grand Prix parametry tuzemského filmu přesahuje, říká Jan Prušinovský o chystané novince. In web ČRo 3 Vltava, 13. říjen 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Kdyby život na planetě Zemi neovlivnila pandemie koronaviru, začal by scenárista a režisér Jan Prušinovský v dubnu příštího roku točit film s titulem Grand Prix. Snímek vypráví o tom, co se stane, když tři kluci z malého města vyrazí do Španělska na Velkou cenu Formule 1. I o tom ve Vizitce mluvil s Ondřejem Cihlářem.

„Dlouho točím malé, nízkorozpočtové filmy z české kotliny. Šest let jsem pracoval na scénáři Grand Prix, o kterém si myslím, že parametry českého filmu přesahuje,“ říká Jan Prušinovský o snímku, jehož scénář silně ovlivnila láska Čechů k velkým hudebním festivalům a mezistátním sportovním kláním. Do hlavních rolí plánuje obsadit Kryštofa Hádka, jenž si spolu s bratrem Matějem zahrál jednu z hlavních rolí ve jeho filmu Kobry a užovky (2015), a dále tváře ostravského Divadla Mír Robina Ferra a Štěpána Kozuba.

Těsně před uzavřením kulturních zařízení Jan Prušinovský v Divadle Na zábradlí režíroval hru Zlatá pláž podle scénáře Jaroslava Žváčka. Příběh o tom, do jaké míry lidský život diktuje krása, se ovšem hrál jen čtyřikrát. V souvislosti se zkoušením tohoto kusu mluvil host Vizitky o rozdílech mezi divadelní a filmovou režií. „Nepovažuji se za divadelního režiséra, ale zajímalo mě, jaké to je. Doteď si například nedokážu zvyknout na to, že během představení hercům můžu dávat poznámky. Jsem fixovaný na slovo „akce“, ale divadlo je zkrátka kontaktnější.“ (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)