Balanc – Jsi citlivka a všechno si moc bereš! (2020)

Jak se žije a co pro sebe mohou udělat vysoce citliví lidé? Proč mají větší sklony k závislostem? Jak se žije s hypersenzitivním partnerem? Kde najdou citliví harmonii a která prostředí jim naopak škodí?  Připravil Petr Bouška.

Hovoří Alena Wehle, zážitková pedagožka, lektorka, bloggerka a vysoce citlivý člověk.

Natočeno 2020. Premiéra 10. 11. 2020 (ČRo Rádio Wave, 24 min).

Lit.: Bouška, Petr: Jsi citlivka a všechno si moc bereš! Kdo jsou hypersenzitivní lidé a proč prožívají vše silně? In web ČRo Radio Wave, 10. listopad 2020 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: „Často hypersenzitivní nezvládají 8 hodin denně pracovat, pak jít na skleničku a obstarat rodinu. Je toho na ně hodně,“ říká pro Balanc Alena Wehle, zážitková pedagožka, lektorka, bloggerka a vysoce citlivý člověk. Možná jste sami hypersenzitivní nebo někoho takového znáte. Okolí vám říká, že si vše moc berete, na večírku jste brzo vyčerpaní z množství podnětů, nezvládáte pracovní tempo a dobře vám dělá příroda, klid a harmonie.

„Hypersenzitivní mají vysoce citlivou nervovou soustavu, reagují silněji na podněty. Vnímají mnohem více detailů než ostatní.“ Pojem přinesla světu americká psycholožka Elaine Aron. Provedla s manželem rozsáhlý výzkum a zjistila, že v populaci je hypersenzitivních asi 20 procent. Jedná se o dědičný povahový rys, ale je možné, že hypersenzitivita může být také naučená. Nejde jen o introverty, i 30 procent extrovertů je hypersenzitivních.

„Po chvíli na večírku jsou hypersenzitivní tak zahlceni, že by nejraději šli domů.“ Pro citlivé lidi může být běžný život v naší době a společnosti náročnější. Když o svém povahovém rysu nevědí, mohou si připadat, že je s nimi něco špatně. Jsou častěji vyčerpaní z rušného prostředí, velkých skupin lidí, nemusí zvládat pracovat 8 hodin denně nebo žít na rušných místech. Špatně snáší konflikty v práci, nejsou soutěživí. Pokud se s ostatními srovnávají, mohou si přitížit, nestíhají toho tolik jako ostatní. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)