To byl den všech dnů – 28.říjen 1918 1/3 (1967, 1999)
Václav Vilém Štech hovoří o dni české státnosti. Připravil Zdeněk Bouček. Spolupráce Jarmila Konrádová.
Hovoří Václav Vilém Štech, hlas (Petr Adler) a žurnalista (Robert Tamchyna).
Natočeno v roce 1999 (nahrávka rozhovoru pochází z roku 1967; 3 x 12 min.).
Obsah: 1. Profesor V. V. Štech napomáhá Praze odpoutat se od Vídně – 2. Profesor V. V. Štech přebírá Pražský hrad – 3. Profesor V. V. Štech dobrovolně úředničí na Národním výboru.
Pozn.: Umíte si představit, jak to vypadalo v říjnové Praze před jedenadevadesáti lety? Co se dálo na pražských ulicích, jak lidé přijímali vznik nového státu, co psaly tehdejší noviny? „To byl den všech dnů!“ – řekl o mnoho let později o 28. říjnu 1918 aktivní účastník tehdejšího dění profesor V. V. Štech. Poslouchejte ve středu 28. října od 8.00 v hodinovém bloku na stanici Vltava!
V roce 1918 působil třiatřicetiletý výtvarný teoretik a historik Václav Vilém Štech jako odborný asistent ředitele Muzea hlavního města Prahy. Ve svém oboru byl už tehdy známou, ba přímo významnou postavou: odbornými studiemi i popularizačními články přispíval do časopisů a novin, vydal knihu „O projevu výtvarnou formou“, přátelil se se současnými nekonvenčními umělci jako byli Josef Čapek, Emil Filla nebo Josef Gočár. Připravoval výstavní katalogy, by teoretikem a obhájcem expresionismu a kubismu, i členem Klubu Za starou Prahu. V pohnutých dnech roku 1918 se tak jako mnoho dalších význačných osobností české kulturní scény také V. V. Štech velmi aktivně podílel na politickém a společenském dění a byl i členem československé delegace na mírové konferenci v Paříži.
Po téměř 50 letech – v roce 1967 – tehdy sedmaosmdesátiletý, ale stále ještě veřejně činný a díky svému rozsáhlému dílu i díky četným popularizačním vystoupením v televizi velmi známý profesor V. V. Štech na tuto dobu vzpomínal před rozhlasovým mikrofonem. Po dalších několika desítkách let připravil redaktor Zdeněk Bouček z těchto (pro dnešní dobu už trochu pomale plynoucích) vzpomínek tři velmi svižné desetiminutové bloky, doplněné výmluvnými dobovými melodiemi a citacemi z denního tisku; od zásadních politických článků a provolání až k inzerátům a banálním zprávičkám, které ve zkratce a výstižně ilustrují vzrušenou i trochu zmatenou atmosféru doby, kdy z monarchie Rakousko-uherské vznikal nový československý stát.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku