Poutě krajinou v Knihovně Karla Dvořáčka (2024)

Reportáž vám zprostředkuje večer ve vyškovské Knihovně Karla Dvořáčka věnovaný poutím krajinou. Připravila Alena Blažejovská.

Hovoří Jan Hanák, Josef Kroutvor, Pavel Klvač, Miloš Doležal, Petr Čermáček a Radek Štěpánek.

Připravilo Brno v roce 2024. Premiéra 20. 4. 2024 v rámci pořadu Zelný rynk (ČRo Brno, 17:00 – 18:00 h.; 24 min.).

Lit.: Blažejovská, Alena: Nemusíte chodit do hor, i když tam jste blíž k nebesům. Ve vyškovské knihovně debatovali spisovatelé o poutích krajinou. In web ČRo Brno, 18. duben 2024 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: V knihovně Karla Dvořáčka ve Vyškově se počátkem dubna sešli spisovatelé, kteří přispěli do speciálního čísla environmentálně-kulturního čtvrtletníku Veronica, věnovaného poutím krajinou. Literární večer pořádal ředitel knihovny Pavel Klvač, který je současně garantem tematického čísla časopisu, jehož vydavatelem je základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica.

Večer moderoval kněz, publicista a dokumentarista Jan Hanák, který v úvodu vzpomínal na svá teologická studia v Olomouci a svého profesora Františka Kunetku. Ptal se jej kdysi, proč je liturgie tak fyzická, proč potřebuje hmatat, cítit, vidět a chutnat, když modlitba je záležitost duchovní. Pedagog odvětil: „Na to je jednoduchá odpověď: protože nejsme andělé, ale lidé. Modlit se nemá pouze duch, ale celý člověk. A člověk je duch i tělo dohromady.“ Jan Hanák dodal, že slovo „mše“ je počeštěná verze latinského slova „missa“, což znamená v podstatě pouť. „I pouť krajinou, která je fyzickým výkonem, je vlastní všem božím cestám, které na této planetě byly kdy formulovány,“ myslí si kněz.

Doyenem setkání byl spisovatel a esejista Josef Kroutvor. Ten oslavil letos v březnu 82. narozeniny. Je absolventem filozofie, historie a dějin umění na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V roce 2022 obdržel Cenu Jaroslava Seiferta za svou knihu Poletování jednoho ptáčka (vzpomínání a listování) s přihlédnutím k jeho esejistické tvorbě.

Pavel Klvač připomněl, že „kde se horizontála protne s vertikálou, tam se cesta stává poutí“, a svého hosta Josefa Kroutvora představil jako člověka, který v sobě spojuje noblesu starých literárních kaváren s pokorou a skromností poutníka. (…)

Z české části Vysočiny – z oblasti kolem Humpolce, Lipnice a Havlíčkova Brodu – přijel do Vyškova básník, prozaik a dokumentarista Miloš Doležal. Připomněl, že tamější krajina je poznamenána několika zvláštními osobnostmi, které tam žily, jako jsou Bohuslav Reynek, Jan Zrzavý, Josef Toufar a další. „Svým způsobem žiji v krajině vybydlené, plné bludných cest a duchů,“ uvedl autor.

Radek Štěpánek se poslední dobou považuje spíš za chodce než poutníka. „Co máme malé děti, tak jsou moje poutě krátké, ale intenzivní. Povznese mě ledacos. Když ujdeme dál než sto metrů, tak už je to pro nás velká pouť,“ zažertoval. V současnosti bydlí v Telči, ale stále se vztahuje ke krajině svého původu, k jižním Čechám. „Když jsem odtud odjel, tak se mi ta krajina ukazuje v trochu jiném světle a měřítku. Jedno z mých nejmilejších míst je kaňon řeky Blanice, kam se pořád vracím,“ svěřil se básník. „Zajímají mě místa kolem mého někdejšího domova, o kterých vím, že tam jsou, ale nikdy jsem tam nebyl.“

Radek Štěpánek citoval ze své tvorby, stejně jako básník Petr Čermáček. Ten v souvislosti se svou profesí opakovaně putuje do norské krajiny. „Odebral jsem se tam pětkrát, abych tam odebíral vzorky ze severských smrků pro dendrochronologickou analýzu nebo abychom sbírali vyplavené dřevo, které tam zamrzlé v ledu putuje ze severských řek,“ vysvětlil. „Při putování za tímto exaktním cílem jsem byl zcela uchvácen krajinou, která má jiná měřítka než česká, má jiné světlo a má pro mě výrazně vertikální rozměr.“

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)