Zvyky a pranostiky 1/25 (2009)

Český rok v našich chalupách – jaro, léto, podzim, zima. Tradice i současnost ve zvycích, bydlení, oblékání i jídelníčku našeho kraje. Připravily Jana Davidová-Kracíková a Kamila Skopová.

Ukázky čte Alexandr Postler.

Nastudoval ČRo Pardubice v roce 2009 (25 dílů po 26 – 30 min.).

Pozn. 1: Pořad je řazen do dílů podle aktuálního ročního období.

Pozn. 2:   Zvyky jsou poselstvím minulosti, pamětí národa, chlouba naší lidové kultury vůči Evropě. Lidová kultura byla vždy inspirací i umělcům.  Zvyky, obyčeje a obřady jsou spojené s kalendářním rokem, především se zemědělskými pracemi.  Ti, co vlastní chalupy, jsou možná krok napřed před námi z města, ale i pro Vás budou jistě zajímavé a nové poznatky, které na chalupách můžete obnovit.

Budeme se věnovat tradicím například těchto svátků: Tři králové, Dorota, Valentin, Matěj, masopust, půst, velikonoce, Jiří, Filipojakubská noc, máj, letnice, boží tělo, Svatojánská noc, Anna, dožínky, dočesná, vinobraní, brambory, Václav, dušičky, Martin, posvícení, Kateřina, Ondřej, advent, Barbora, Mikuláš, Lucie, vánoce i dalších…
Co znamenají tyto svátky, jak se lidé chovali, jak se oblékali, jaké používali předměty, jak jedli, jak se bavili, jakou práci měli, na tyto otázky najdete odpověď v našem pořadu.

Do života lidí patřily i pověry, rčení a také hudba. To vše uslyšíte. Byly odlišné zvyky na vesnicích a ve městech? Obyčeje srovnáváme s dnešní dobou – co z tradic zbylo a proč, co se už nedodržuje a proč.

Pranostiky zákonitě patří ke stoleté zkušenosti a moudrosti našich předků. Mnohé znáte, ale vybereme i ty méně známé. Vybrané pranostiky přednese herec Alexandr Postler.  Pořad je natáčen na Hlinecku, v tradiční starobylé chalupě. Tam žijí veškeré předměty tradičního života. Kamila Skopová je užívá a také o nich vypráví. Paní Kamila Skopová bude vařit tradiční jídlo toho ročního období a kraje.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)