Múzy za mrežami 1/4 (Múzy za mřížemi, 2010-2013)

Připravil Jan Bábik. Rozhlasový  dokument  o  osudech  slovenských  spisovatelů uvězněných v padesátých letech. Redakce Táňa Kusá. Hudební redaktor Roman Žiaran. Zvukový mistr Milan Greguš. Režie Táňa Tadlánková.

Účinkují Ján Bábik, Dušan Jamrich, Miroslav Trnavský, Vladimír Minarovič.

Natočeno 2010. Premiéra prvního dílu 10. 4. 2010 (SRo 1, 20:00 h.), 4. dílu 26. 1. 2013 (Rádio Devín, 53 min.). Česká premiéra 3. a 7. 11. 2010 (ČRo 6, 20:10 h) v cyklu Téma. Repríza 1. dílu 30. 1. 2024 (ČRo Plus, 21:10 h.) v cyklu Dokument Plus. K poslechu zde.

Pozn.: Hlavní cena Prix Bohemia Radio v sekci Radiodokument. Dokument je první částí zamýšlené trilogie o osudech významných slovenských spisovatelů, kteří se z různých důvodů ocitli po roce 1948 v komunistických věznicích.

Lit.: Vejvoda, Jiří: Múzy za mřížemi. In Týdeník Rozhlas 43/2010 (recenze). – Cit.: Je pro nás Slovensko cizinou, a tudíž pořady Slovenského rozhlasu tvorbou ze zahraničí? Faktograficky ano, emočně nikoli – alespoň pro ty, kdo ušli kus životní cesty společně se Slováky a rozumí jim v rovině jazyka i myšlení. Dvojdílný (! sic!) pořad Múzy za mrežami, který letos pro Slovenský rozhlas připravil Jan Bábik, připomíná další rozměr, na který pozvolna sedá prach: společné dějiny v období 1918 až 1992, jež jsou svědectvím o krutosti i kráse minulého století, o jeho paradoxech a někdy také fraškách na československém území. Slovenský rozhlas přihlásil tento pořad do soutěže v kategorii dokument v rámci letošního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio – a mezinárodní porota mu svým rozhodnutím z 5. října udělila hlavní cenu.

Bezmála dvě hodiny, které posluchače přikovají k přijímači, zdobí navíc jev, který jsem v polistopadovém Česku a jeho médiích zatím nezaznamenal – velkorysost vítězů nad komunismem, která poraženým přizná vedle prohřešků též kvalitu či zásluhy. Možná že tento racionální odstup od tématu, nadhled nad nedávnou spletí událostí, je – v protiváze k emoční rovině – nakonec největším kladem objevného dokumentu.

Pořady tvoří několik vzájemně propojených složek. Kromě průvodního, stručně sdělného slova a veršů čerpá z bohatství zvukového archivu, jaké může nabídnout pouze rozhlas veřejné služby: dávné i nedávné rozhovory, dobová recitace, ale též otřesné výpovědi ze soudních procesů padesátých let jsou svědectvím zlomů, jimiž si slovenská společnost prošla od Hlinky po Husáka a zčásti i po listopadu 1989. Třetím rozměrem je hudba, využívaná čím střídměji, tím působivěji.

Významnou část tvoří vzpomínka na literární apoštoly komunismu, které jejich ideologie sice uvrhla nadlouho do vězení, ale oni v ni přesto nepřestali věřit. Příkladem nad jiné je Ladislav Novomeský, jenž v jedné ze svých básní – umělecky neobyčeně působivě – přirovnal zpětně svůj pobyt za mřížemi k tomu, že lékaře rovněž někdy nakazí při léčbě bacily, a přece nesvlékne svůj bílý plášť… Novomeský patřil k těm, které v dubnu 1954 odsoudili za buržoazní nacionalismus. A byla mezi nimi řada umělců s krajně komplikovanými osudy, jejichž jména vesměs ani neznáme: Daňo Okáli, meziválečný básník, po válce slovenský „povereník vnútra“ a spoluiniciátor represí, které nakonec semlely i jeho samotného, anebo třeba Ladislav Holdoš, intelektuál, překladatel a interbrigadista ve španělské občanské válce třicátých let.

Porota letošního ročníku festivalu Prix Bohemia Radio na pořadu Múzy za mrežami ocenila, že je objevný v rovině faktů a zároveň podněcuje posluchačovu fantazii.

Lit.: Bábik, Ján: Múzy za mrežami popisuje 50. léta a osudy lidí, kteří nepřitakali. In web ČRo Plus, 30. leden 2024 (článek). – Cit.: Pronásledování nekomunistických spisovatelů po únoru 1948 nebylo jen českou specialitou. Dokládá to dokument slovenského publicisty Jána Bábika s názvem Múzy za mrežami o vězněných slovenských spisovatelích v 50. letech. Přibližuje osudy lidí, kteří nepřitakali nástupu komunistického režimu a dali přednost svobodné tvorbě.

Pořad Múzy za mrežami reprezentoval Slovenský rozhlas na mezinárodní rozhlasové soutěži Prix Bohemia Radio 2010 a získal tam i ocenění. (…)

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)