Zakázané ovoce (2010)
Rozhlasový dokument o kontejnerových „supermarketech“. Delikátní večeře nalezená v popelnici? Pro Evu, Pavla a Honzu vcelku běžná věc. Společně vyrážejí za potravou do kontejnerů, které jsou pro ně často téměř švédským stolem. Dokument o třech brněnských freeganech 27. května 2010 natočil Radim Nejedlý.
Účinkuje Jiří Vyorálek.
Natočeno 2010. Premiéra 5.12. 2010 (ČRo 2 Praha, 17:05 h.). Veřejná přehrávka 18. 7. 2011 v 17:30 h. v rámci cyklu Měsíc autorského čtení – Audiokabinet. Po skončení beseda s aktéry. Repríza 29. 10. 2011 (ČRo 3 Vltava) v cyklu Přemýšlení mikrofonem.
Lit.: Nejedlý, Radim: Zakázané ovoce. In web ČRo, prosinec 2010 (článek). – Cit.: Eva, Pavel a Honza nastupují do autobusu mířícímu k velkému nákupnímu centru. Jedou bez nákupního seznamu. Zboží, které si povezou domů, nehledají v regálech supermarketu, ale v kontejnerech za ním …
„Veškeré komodity – novinami počínaje, potravinami konče – jsou produkovány levně, ale prodávány za vysoké ceny. Velké množství zboží je pak vyřazeno z prodeje. Výrobci a prodejci, kteří záměrně navyšují produkci, aby jim neunikl jediný potenciální prodej, berou náklady na vyhozené zboží jako cenu za podnikání.“ Takto popisuje server freegan.info jednu ze základních pohnutek, která vede freegany k recyklaci vyřazeného zboží.
Ani trojice brněnských freeganů nevybírá kontejnery čistě z ekonomických důvodů – všichni mají zaměstnání, a tak je ke konzumaci vyhozených potravin nevede existenční nutnost ani hmotná nouze. „Vím, že si vezmu něco, co nikdo už nijak nevyužije, co se prostě už vyhodí, a mně je to strašně líto,“ říká Eva.
„Módní průmysl přesvědčuje zákazníky, že loňské kolekce jsou letos nemoderní,“ hlásá server freegan.info. Eva si ale oblečení téměř nekupuje. Nosí pouze to, co sama najde nebo dostane od rodičů či přátel. Stejně tak Pavel většinu svého kuchyňského vybavení našel. Honza, ačkoliv sám nekouří, v minulosti sbíral pohozené cigarety, aby je pak věnoval přátelům – kuřákům, a tak alespoň částečně omezil jejich podíl na chodu tabákového průmyslu. Právě minimalizace podpory „konzumní“ společnosti je jedním z klíčových bodů freeganismu.
Pokud Eva, Pavel a Honza najdou tolik potravin, že je sami nejsou schopni sníst, podělí se o ně například s bezdomovci. Solidarita je totiž dalším z důležitých rysů freeganismu.
V dokumentu Zakázané ovoce se vypravíme na novodobou výpravu za potravou, jejíž výsledek je nejistý, která ale přináší všem zúčastněným řadu překvapení. Zazní také názory odborníka ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce a prodavačky z malého obchodu s ovocem a zeleninou v centru Brna.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku