Arabia Felix – Jemen a ostrov Sokotra (2011)

Připravila Alena Blažejovská.  Reportážní mikrofon vás zavede do Muzea Vyškovska, v jehož galerii Orion je do 28. února otevřena výstava fotografií sociologa Pavla Klvače Arabia Felix.

Připravilo Brno v roce 2011. Premiéra 22. 1. 2011 (ČRo Brno, Zelný rynk).

Lit.: Blažejovská, Alena: Arabia Felix – Jemen a ostrov Sokotra. In web ČRo Brno, Zelný rynk, leden 2011 (článek). – Cit.: (…) Rádi bych vás v této souvislosti také pozvali do Moravské galerie na Husově ulici v Brně. V pondělí 24. ledna v 18 hodin tam bude promítnut film, jehož spoluautorem je také Pavel Klvač. Jde o snímek Drnovické catenaccio aneb cesta do pravěku ekonomické transformace v režii Radima Procházky. Anotace říká, že: „Uprostřed dvoutisícové vesničky Drnovice nedaleko Vyškova stojí fotbalový stadion pro osm tisíc diváků. Je to pyramida zaniklé fotbalové civilizace, jíž kdysi vládla slavná jména Karla Brücknera či Radka Druláka. Vzestup a pád drnovického fotbalového klubu je typický pro český fotbal, politiku a podnikání 90. let – jsou za ním nejen krásné góly, ale taky tajemní sponzoři, korupce či doping.“ Životu v Drnovicích a aktivitám občanského sdružení Drnka byl v minulosti věnován i rozhlasový dokument, nazvaný právě Drnka. Pokud vás zajímá i toto, příbuzné, téma, přijďte do Moravské galerie. Vstup volný.

Arabia Felix – Šťastná Arábie starověkých zeměpisců. Země na jihu Arabského poloostrova, osvěžovaná na rozdíl od zbytku přilehlé pevniny pravidelným přísunem dešťových srážek. Hornatá krajina s unikátní přírodou, tisíciletou historií a pohnutou přítomností. Země bájné královny ze Sáby. Země starověkých svatyní, orientálních tržišť a starobylých zvyků. Země kulturně nám natolik vzdálená, že se vzpírá uchopení v zaběhnutých pojmech. Život zde plyne osobitým tempem, v tisícimetrových výškách, doslova i přeneseně mezi nebem a zemí.

Ostrov Sokotra v ústí Adenského zálivu mezi Africkým rohem (Somálsko) a Arabským poloostrovem (Jemen) byl svou polohou na trasách námořních cest předurčen k osudu neustálých zvratů. Kolonisté různých etnik a náboženských vyznání zde hledali útočiště i neobyčejné přírodní dary. Zbytky zdejší pozoruhodné přírody jsou stejně křehké jako unikátní.

Velké cestovatelské cíle jsem nikdy neměl. Už ani nevím proč, ale Jemen byl podivnou a ne úplně snadno vysvětlitelnou výjimkou. Byla to samozřejmě touha romantická, ve skutečnosti však těžko realizovatelná. Po letech, jaksi mimochodem, jsem potkal partu brněnských lesníků a ochránců přírody kolem Antonína Bučka, opakovaně badatelsky navštěvujících ostrov Sokotra. Dnes můžu říct, že splnění cestovatelského snu může být velkolepou i smutnou životní událostí zároveň. V současnosti je Jemen, bohužel, v médiích prezentován téměř výhradně jako místo západnímu světu nepřátelské. Tuto skromnou výstavu jsem pojal jako hold každodennímu jemenskému životu a zdejší přírodě. I jako poděkování kolegům z Mendelovy univerzity v Brně.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)