Herci na pranýři (2011)

Dávné příběhy a nová pátrání Stanislava Motla.   Lída Baarová, Adina Mandlová, Vlasta Burian, ….a mnozí další slavní filmoví či divadelní herci. Zažili závratný vzestup, lidé je hýčkali, obdivovali, aby je pak titíž obdivovatelé během pár okamžiků zatratili. Toto se v naší zemi odehrávalo po květnu 1945. O osudech i těch nejslavnějších českých herců rozhodovaly nejrůznější prověřovací a očistné komise, které dostaly z dnešního pohledu skoro až neuvěřitelné pravomoci.

Účinkují Stanislav Motl, dr. Petr Bednařík, režisér Otakar Vávra.

Natočeno 2011. Premiéra 29. 1. 2011 v cyklu Stopy, fakta, tajemství … č. 47 (28 min.).

Lit.: Motl, Stanislav: Herci na pranýři. In web ČRo, leden 2011 (anotace). – Cit.: Lída Baarová, Adina Mandlová, Vlasta Burian… a mnozí další slavní filmoví či divadelní herci. Zažili závratný vzestup, lidé je hýčkali, obdivovali, aby je pak titíž obdivovatelé, během pár okamžiků, zatratili…

Tohle se v naší zemi odehrávalo po květnu 1945. Byli vítězové a byli poražení. Byli soudci a byli obžalovaní. Byly chvíle, kdy soudila ulice, kdy si samozvaní a údajně bezúhonní strážci morálky, často i méně talentovaní herci, vyřizovali často i osobní spory, dávné účty. Pro tyto lidi nebyl problém označit za kolaboranta třeba i herce, který možná jen z obav a strachu přečetl zdravici před nějakým nacistickým pohlavárem.
V pokračování cyklu Stopy, fakta, tajemství… se Stanislav Motl, s pomocí archivních dokumentů, vrací do doby, kdy o dalších osudech i těch nejslavnějších českých herců rozhodovaly nejrůznější prověřovací a očistné komise, které dostaly z dnešního pohledu skoro až neuvěřitelné pravomoci.
Lidé, kteří v těchto komisích zasedali, mohli skoro všechno. A mohli také zcela zničit osobní život i profesní kariéru a dát na pomyslný pranýř třeba i do té doby nejzářivější herecké hvězdy.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)