Páteční večer – Šedesátá léta – zlatá, nebo jen zezlátlá? (2011)
Virtuální rozhlasová expozice doplňující pražskou výstavu „Zlatá? šedesátá. „Vzpomínky a realita“ zachycující období 60. let 20. století jako významné období českých dějin, kdy došlo v porovnání s léty padesátými k uvolnění atmosféry. Reportážní obrázek z výstavy dá zaznít nahlas několika konkrétním rozporům ve vnímání dané éry a následně můžeme „potěžkat“ obě misky vah na základě dochovaných snímků dobových pořadů – oblíbených i zapomenutých. Připravil Tomáš Černý, spolupracovala Jarmila Konrádová.
Natočeno 2011. Premiéra 4. 3. 2011 (ČRo 3 Vltava, 20:00 – 22:00 h.; 120 min.).
Lit.: Černý, Tomáš: Šedesátá léta – zlatá, nebo jen zezlátlá. In web ČRo, březen 2011 (anotace). – Cit.: Páteční večer nám připomene stále ještě probíhající výstavu „Zlatá? Šedesátá – vzpomínky a realita“. Slovo „zlatá“ v názvu tohoto projektu Národního muzea a Vojenského historického ústavu je opatřeno otazníkem. Autoři tak chtěli vytvořit příležitost pro úvahy nad tím, zda si pamětnická část naší společnosti éru 60. let vlastně neidealizuje.
A pokud idealizuje, tak proč vlastně. Ve výstavním sále Památníku na Vítkově v Praze je možné shlédnout mnoho exponátů, z nichž mnohé – kupříkladu z oblasti kuchyňského vybavení – stále slouží v našich domácnostech. Tomáš Černý se vypravil mezi návštěvníky a pokusil se zachytit rozpor, který 60. léta představují svou politickou, společenskou a hospodářskou realitou na straně jedné a kulturním rozmachem na straně druhé.
Páteční večer je zamýšlen jako jakási virtuální, přidaná expozice této výstavy, kde mnohé protiklady vyniknou skrze nahrávky rozhlasových pořadů z našeho archivu. Uslyšíme například několik ukázek dobové propagandy z pořadu „Lidé-život-doba“, kde se mluvilo o punčochovém zboží, vynálezu silonové tužky s devíti náplněmi nebo o znečištění řek v Severomoravském kraji. Dojde i na imaginární rozhovor s mimozemšťanem, kterému řadový občan socialistického Československa objasňuje elementární zákonitosti budování socialismu v porovnání se zaostalým kapitalismem. Zaznějí však také dodnes legendární pořady jako Gramotingltangl s Jonášem alias Jiřím Suchým, o svém hudebním vkusu pohovoří režisér Miloš Forman atd. Rozporuplnost 60. let tak, jak je zachována v našem archivu. To je idea Pátečního večera, který začíná ve 20:00.
Lit.: Hnilička, Přemysl: Vydařené výlety do minulosti. In Týdeník Rozhlas 2011 (recenze). – Cit.: Ten rozhlasový týden, v němž se končil únor a začínal březen, byl na rozhlasové události bohatý; proto se v této recenzi budeme věnovat hned třem premiérám.
První dvě spojuje hned několik faktorů: obě nápaditě a zábavně využily archívní nahrávky a obě připravil redaktor Tomáš Černý. První premiérou byl Páteční večer „Zlatá? šedesátá. „Vzpomínky a realita“, který vznikl v návaznosti na probíhající stejnojmennou výstavu a který si vzal za úkol lehce problematizovat naše ponětí o šedesátých letech jako období zlatého věku a všeobecného uvolnění. Černý pro Vltavu připravil dvouhodinový komentovaný blok jak úžasných, tak nehorázně nudných či hovadných ukázek z rozhlasového archívu. Mohli jsme tak slyšet legendární Sedmilháře či protagonisty Gramotingltanglu i zhůvěřilý propagandistický díl cyklu „Lidé-život-doba“, v němž socialistický pozemšťan vysvětluje mimozemšťanovi složitou situaci tzv. karibské krize. Posluchačovu pozornost mezi rozsáhlejšími bloky udržoval autor vtipnými miniaturami, jakou bylo třeba odvysílání celé skladby, jejíž úryvek posloužil jako znělka pořadu Kolotoč. Po úspěšném Pátečním večeru lze jen doufat, že tento výlet do „zlatých šedesátých“ bude mít své pokračování; třeba pak dojde i na srovnání kvality dobových rozhlasových her…
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku