Kameny krve a víry (2011)

Dávné příběhy a nová svědectví Stanislava Motla. Připravil Stanislav Motl.

Účinkují Stanislav Motl, dr. Pavel Kroupa.

Připravil Český rozhlas v roce 2011. Premiéra 17. 4. 2011 v cyklu Stopy, fakta, tajemství … č. 58 (30 min.).

Lit.: Mot, Stanislav: Kameny krve a víry. In web ČRo 17. 4. 2011 (anotace). – Cit.: Patří mezi nejvýraznější divy světa. Obklopuje je spousta tajemství a legend. Řeč je o kamenných megalitických stavbách.

Jde o nejstarší dochované stavby na světě staré mnoho tisíciletí. Pamatují pravěk. Dodnes však dobře nevíme, k čemu tyto objekty, postavené z kamenů, které vážily i desítky tun, sloužily. A dost dobře ani nevíme, jak s těmito kameny naši dávní, údajně velmi primitivní, předkové manipulovali. Bylo to dílo bohů? Nebo tu kdysi žila nějaká mimořádně vyspělá civilizace?

Tyto a podobné otázky nás napadají, když obdivujeme kamenné stavby ve Velké Británii – Stonehenge, ve francouzské Bretani – Carnac a jinde.

Kamenné svědky dávných věků můžeme však najít také v České republice. Bohužel u nás se k těmto unikátním památkám chováme přinejmenším nešetrně. Příklad: Postupná devastace kamenných kounovských řad u Loun. A důvod toho všeho? U nás totiž tyto světové unikáty považujeme, věřte nebo ne, za obyčejné kameny.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)