Čertova brázda (2011)

Dávné příběhy a nová svědectví Stanislava Motla. Připravil Stanislav Motl.

Účinkují Stanislav Motl, Milan Štědra, Otomar Dvořák.

Připravil Český rozhlas v roce 2011. Premiéra 15. 5. 2011 v cyklu Stopy, fakta, tajemství … č. 62 (30 min.).

Lit.: Motl, Stanislav: Čertova brázda. In web ČRo 15. 5. 2011 (anotace). – Cit.: Je to jedna z největších záhad nejenom České republiky, ale také střední Evropy. Linie dlouhá desítky kilometrů, zaříznutá do krajiny mezi Sázavou a Chotouní.

Podle pověstí ji prý vyoral svatý Prokop, který si do pluhu zapřáhl čerta. Jenomže, když touto brázdou, tedy jejími zachovalými částmi, procházíte, máte pocit, že jdete po nějaké prehistorické dvouproudové dálnici. Je to obrovský příkop 14 až 20 metrů široký – s rovným dnem a šikmo se svažujícími stěnami – zahloubený dva až šest metrů pod úroveň terénu. Mnozí archeologové spojují tuto brázdu s významnou dálkovou obchodní cestou, která vedla z jižních Čech přes sázavský brod. Chotouň, Nymburk a dále do Polabí. A překvapení na závěr – tuhle tajemnou cestu stavěli naši předkové zřejmě již v mladší době kamenné, tedy před více než 6000 lety.

Čertova brázda se pro Stanislava Motla stala další výzvou, aby se pokusil odkrýt i toto dávné tajemství.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Martine,
jak si to mohu stáhnout?
Na ČRo 2 už to není.
Díky
Milan

Bohužel mohu pouze citovat web ČRo: „Audiozáznamy pořadu Stopy, fakta, tajemství … jsou na našich stránkách publikovány pouze po dobu 5 týdnů, a to na výslovné přání autora Stanislava Motla.“

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)