Dokumentarista 1/3 (2006)
Michal Lázňovský – Gábina Albrechtová-Pályová. Rozhlasová esej o uzavřeném díle významného rozhlasového tvůrce Zdeňka Boučka. Zvuk Tomáš Gsölhoffer.
Hovoří Ivo Rottenberg, Ivan Holeček a Marek Janáč.
Natočeno 2006. Premiéra prvního dílu 25. 10. 2006 (Vltava, 21:45 – 22:47; 60 min). Premiéra 2. dílu 8. 11. 2006 (ČRo 3 Vltava, 21:45 h.). Premiéra 3. dílu: 20. 12. 2006 (ČRo 3 Vltava, 21:45 h.) v cyklu Radiodokument.
Repríza 1. dílu 1. 2. 2012 (ČRo 3 Vltava, 21:45 h.); 21. 10. 2015 (ČRo 3 Vltava, 21:45 h.); 3. 10. 2019 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h).
Repríza 2. dílu 10. 10. 2019 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h).
Obsah: 1. Lovci zvuku. Období intenzivní spolupráce s českými fonoamatéry – 2. Vzpomínky pamětníků -
Lit.: Albrechtová, Gabriela: Dokumentarista – Lovci zvuku. In web ČRo, leden 2012 (anotace). – Cit.: Jeden z otců českého rozhlasového dokumentu, Zdeněk Bouček, byl dlouholetým redaktorem Českého rozhlasu, stál u počátků stereofonního vysílání a úzce spolupracoval také s českými fonoamatéry. S pomocí archivních nahrávek a za doprovodu Michala Lázňovského a Gabriely Albrechtové se přeneseme do nejšťastnějších let Zdeňka Boučka, kterými byla 60. léta.
Lit.: anonym: Michal Lázňovský-Gábina Albrechtová-Palyová: Dokumentarista. In web ČRo, říjen 2006 (anotace). – Cit.: První díl třídílného cyklu o osobnosti rozhlasového dokumentaristy Zdeňka Boučka, který nečekaně, uprostřed práce, zemřel začátkem letošního roku ve věku 64 let.
První díl třídílného cyklu o osobnosti rozhlasového dokumentaristy Zdeňka Boučka, který nečekaně, uprostřed práce, zemřel začátkem letošního roku ve věku 64 let. Zdeněk Bouček strávil v Českém rozhlase celý svůj profesionální život a přehled jeho práce je úctyhodný. V tomto prvním dílu se Michal Lázňovský a Gabriela Albrechtová vydali po stopách jedné z významných a přesto veřejně méně známých a ceněných činností Zdeňka Boučka na poli spolupráce s fonoamatéry.
Tato jeho činnost doznala vrcholu v 60. a 70. letech minulého století, kdy vytvářel populární pořad pro lovce zvuku – Halali. Ale jeho podpora fonoamatérským aktivitám byla ještě širší. O tom všem chce podat svědectví tento radiodokument sestavený z archivních materiálů Zdeňka Boučka. Je to bohatá studnice pramenů pro poznávání minulých dob prostřednictvím zvukových záznamů nejrůznějších témat, úhlů pohledu a pochopitelně i kvality.
Lit.: Lázňovský, Michal: Zdeněk Bouček, nejen dokumentarista. In Týdeník Rozhlas 5/2012 (článek). – Cit.: Před šesti lety, 30. ledna 2006, zemřel uprostřed práce, ve věku pouhých čtyřiašedesáti let dlouholetý rozhlasový redaktor, dokumentarista a pedagog Zdeněk Bouček. Jeho osobnost připomene ve středu 1. února ve 21.45 stanice Vltava reprízou pořadu Dokumentarista, který odvysílá v rámci pravidelného Radiodokumentu. Pořad vznikl jako jako první část třídílného cyklu věnovaného Boučkovu odkazu a věnuje se především jeho mnohostranné spolupráci s fonoamatéry.
„Lovec zvuku“ Zdeněk Bouček patřil mezi ty rozhlasové redaktory, ke kterým zcela přiléhavě patří slovo „rozhlasák“. Český rozhlas byl jeho druhým domovem. Ale jeho zájmy podstatně přesahovaly rozhlasovou půdu. Už od šedesátých let, kdy v Českém rozhlase začal pracovat, úzce spolupracoval s těmi, jimž se s trochou ironie říkalo „lovci zvuku“. Byl také u zrodu legendárního pořadu 3×60, a to stereo, kde vedl pravidelnou rubriku Halali, týdeník o zvuku a rozhlase. Jeho prostřednictvím pomáhal fonoamatérskému hnutí, které nabylo mohutných rozměrů zvláště díky obecnému rozšíření magnetofonu – takový Sonet Duo patřil k emblematickým předmětům té doby, stejně jako třeba tranzistorové rádio. A Zdeněk Bouček byl také jako člen nejrůznějších porot součástí neformálního vedení tohoto hnutí.
Pokračoval v téhle práci i v dobách normalizačních, ale pochopitelně ve velmi omezených podmínkách. O to vehementněji se rozmáchl po roce 1989, kdy se vydal na pole hledačství především v oblasti rozhlasového dokumentu. Dělal vše pro to, aby uvedl český rozhlasový dokument do evropského kontextu, vytvářel u nás prostor pro nastupující generaci. Dělal to soustavně a nezištně a stal se skutečným klasikem moderního českého rozhlasového dokumentu. Nicméně základ úspěšné dokumentaristické práce je třeba hledat právě v prvním Boučkově šťastném období šedesátých let, na který se pořad Dokumentarista zaměřuje.
Lit.: Albrechtová, Gabriela: Dokumentarista – Lovci zvuku. In web ČRo, leden 2012 (anotace). – Cit.: Jeden z otců českého rozhlasového dokumentu, Zdeněk Bouček, byl dlouholetým redaktorem Českého rozhlasu, stál u počátků stereofonního vysílání a úzce spolupracoval také s českými fonoamatéry. S pomocí archivních nahrávek a za doprovodu Michala Lázňovského a Gabriely Albrechtové se přeneseme do nejšťastnějších let Zdeňka Boučka, kterými byla 60. léta.
Lit.: Lázňovský, Michal – Albrechtová, Gábina: Dokumentarista I. In web ČRo 3 Vltava, říjen 2015 (anotace). – Cit.: První část trilogie o rozhlasovém tvůrci a velkém propagátorovi rozhlasového dokumentu Zdeňku Boučkovi. Tato část přibližuje období jeho intenzivní spolupráce s českými fonoamatéry.
Zdeněk Bouček byl dlouholetým redaktorem Českého rozhlasu, stál u počátků stereofonního vysílání a úzce spolupracoval také s českými fonoamatéry. S pomocí archivních nahrávek nahlédneme především do vlastní dokumentární tvorby Zdeňka Boučka, která se mohla plně rozvinout až po roce 1989 a zahrnuje tedy především období posledních 15 let jeho života.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku