Rok německého jazyka – Německý operní bedekr 1/20 (2011)

Romantické operní horory i komické singspiely. – Titán Wagner. Připravila a uvádí Helena Havlíková.

Natočeno 2011. Premiéra prvního dílu 12. 9. 2011 (20 x 10 min).

Obsah: 1. Romantické operní horory i komické singspiely. Fantaskní svět E. T. A. Hoffmanna. 2.  Romantické operní horory i komické singspiely. „Nejněmečtější hudebník“ Carl Maria von Weber. – 3. Romantické operní horory i komické singspiely. Hrůzostrašné příběhy z operní dílny Heinricha Marschnera.  – 4. Romantické operní horory i komické singspiely. Obratný divadelní praktik Gustav Lortzing. - 5. Romantické operní horory i komické singspiely. Italský esprit Němce Otty Nicolaie. – 6. Titán Wagner. Wagnerovo bloudění k vykoupení skrze lásku. – 7. Titán Wagner. Wagnerovská soutěž o Zlatého slavíka středověku. – 8. Titán Wagner. Wagnerův osudový nápoj lásky.  – 9. Titán Wagner. Wagnerovo hledání mystického svatého grálu.  – 10. Titán Wagner. Wagnerův „Gesamtkunstwerk“. -  11. Hledání zřídla vzdáleného zvuku a operní virtuos Richard Strauss. D’Albertovo veristicko-wagnerovské světoběžnictví. – 12. Hledání zřídla vzdáleného zvuku a operní virtuos Richard Strauss. Zemlinsky a Schreker – dělníci mezi Wagnerem a modernou. – 13. Hledání zřídla vzdáleného zvuku a operní virtuos Richard Strauss. Straussův výbuch dekadence. – 14. Hledání zřídla vzdáleného zvuku a operní virtuos Richard Strauss. Straussova melancholická mozartiana. – 15. Hledání zřídla vzdáleného zvuku a operní virtuos Richard Strauss. Straussova kompoziční virtuosita a elegance. – 16. Meziválečná vřava ve stínu budoucnosti. Schönbergových dvanáct tónů. – 17. Meziválečná vřava ve stínu budoucnosti. „Nový“ verismus Albana Berga. – 18. Meziválečná vřava ve stínu budoucnosti. Brechtova a Weillova „politická“ opera. – 19. Meziválečná vřava ve stínu budoucnosti. Orffovo divadlo světa. – 20. Meziválečná vřava ve stínu budoucnosti. Hindemithovy provokace a návrat k jistotě operního řemesla.

Lit.: Havlíková, Helena: Německý operní bedekr. In web ČRo, září 2011 (článek). – Cit.: Německý nakladatel Karl Baedeker vydal v roce 1828 svou první příručku pro cestovatele, která se osvědčila natolik, že slovo bedekr se celosvětově stalo obecným označením zasvěceného turistického průvodce v praktickém příručním formátu.

Odtud inspirace pro Německý operní bedekr, ve kterém vás publicistka Helena Havlíková během září až do počátku října ve dvaceti výpravách postupně seznámí s německými skladateli, kteří formovali pozoruhodnou a často divukrásnou operní krajinu, představí jejich stěžejní díla, zavede i do německých divadel, často s dlouhou a slavnou tradicí, představí věhlasné sólisty, orchestry, sbory, dirigenty.

Putovat budeme po historické ose dvou století od počátku romantismu po století dvacáté. V časové návaznosti na vznik Bedekru se vydáme operními cestami století devatenáctého, které v Evropě po napoleonských válkách přineslo potřebu formování „národních“ kultur a hledání národní identity. A budeme sledovat dráhy německé opery ve fantaskním světě E. T. A. Hoffmanna a jeho Undiny, u „nejněmečtějšího hudebníka“ Carla Marii von Webera, v operních hororech Heinricha Marschnera, ale i v komických singspielech obratného divadelního praktika Gustava Lortzinga nebo Otty Nicolaie. Celý druhý týden bude zasvěcen titánu Wagnerovi a jeho bloudění k vykoupení skrze lásku, pěveckým soutěžím středověku, hledání mystického svatého grálu přes osudový nápoj lásky k dílu „všech umění“ – jeho Gesamtkunstwerku. Ve třetím týdnu budeme pátrat po zřídlech vzdáleného zvuku, jak se ho snažili zachytit Wagnerovi následovníci d’Albert, Schreker a Zemlinsky, až k operní virtuozitě Richarda Strausse. Závěrečný týden se vrhneme do divokých operních proudů poznamenaných válečnými apokalypsami v Schönbergově a Bergově atonalitě a dodekafonii, v politické opeře Weillově, v Orffově divadle světa a Hindemithových provokacích i poučeném návratu k předromantickým východiskům.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)