Ze samot do mlhy (2011)
Rozhovor s režisérem filmu Alois Nebel. Připravila a moderuje Jaroslava Haladová. Hudební dramaturg Tomáš Dvořák.
Hovoří Tomáš Luňák.
Natočeno 2011. Premiéra 27. 9. 2011 (ČRo 3 Vltava, 19:00 h.) v pořadu Čajovna.
Lit.: Haladová, Jaroslava: Ze samot do mlhy. In web ČRo, září 2011 (článek). – Cit.: Ve středu 28. září vstupuje do českých kin film Alois Nebel. Nejen o něm přijde do úterní Čajovny 27. září promluvit jeho režisér Tomáš Luňák.
Pokud jste kolem let 2001 až 2005 sledovali kapely Priessnitz, EOST nebo OTK, nejspíš práci Tomáše Luňáka znáte. Právě on je autorem poetického loutkového příběhu k hitu I’m (Not Really) Optimistic od The Ecstasy Of Saint Theresa nebo trochu ulítlého videa z domácí párty s plyšáky a kapelou OTK v klipu Krajina. Ke klipům se Tomáš dostal už při studiu animace na FAMU a hned ten první k písni V samotách byl pro Priessnitz, kapelu Jaromíra Švejdíka alias Jaromíra 99, autora výtvarné podoby komiksu Alois Nebel.
O tom, jak kresleného Aloise – hlavní postavu z trilogie Bílý Potok, Hlavní nádraží a Zlaté Hory, kterou v letech 2003 až 2005 společně vytvořili Jaromír 99 a Jaroslav Rudiš – rozhýbat, se uvažovalo léta. Byl to právě Tomáš Luňák, kdo nakonec přišel s nápadem natočit příběh metodou rotoskopie, při níž je film laicky řečeno překreslen podle předem natočené filmové verze. Na festivalu v Annecy viděl před lety experimentální snímek Waking Life (u nás uvedený pod názvem Sním či bdím), kde v některých scénách vypadají kreslení herci doslova jako živí. Navrhl natočit pokusně i minutu rotoskopického Nebela a výsledek přesvědčil celý štáb, že tohle je ta správná cesta.
Točilo se nakonec 35 dní a animovalo pak v takřka čtyřicetičlenném týmů celých 22 měsíců. Výsledkem je 87 černobílých, vizuálně velmi přitažlivých, místy pochmurných, místy melancholických, jinde napínavých či romantických minut, na které pějí chválu recenzenti z Česka, Benátek i zámoří. Jak píše Kirk Honeycutt v recenci pro filmový magazín The Hollywood Reporter: „Alois Nebel, to je film, který stojí za to vidět. A Tomáš Luňák, to je jméno, o kterém ještě uslyšíme“.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku