Posedlost komiksem (2011)

Jan Dufek. Kdo jsou současní čeští autoři komiksu? Kdo komiks vydává a kdo ho čte? Zvuková exkurze do vizuálního umění hledá odpovědi na tyto a další otázky mezi bublinami a rámečky. Hudba Ladislav Železný. Dramaturgie Hana Železná.

Natočeno v roce 2011. Premiéra 26. 10. 2011 (52 min). v cyklu Přemýšlení mikrofonem – Přehlídka dokumentů na ČRo 3-Vltava.

Lit.: Dufek, Jan: Posedlost komiksem. In web ČRo 3 Vltava, říjen 2011 (článek). – Cit.: Je komiks umění, nebo není? Je to jen zábava pro děti plná bublin a absurdních citoslovcí? V naší zemi jsou tyto otázky ještě živější než jinde. Když se tu před více než dvaceti lety po dlouhé době otevřely dveře do světa, vypadalo to s komiksem všelijak.

V podstatě neexistující komiksové scéně vévodil Kája Saudek a kromě toho bylo možné kreslené příběhy potkávat jen na stránkách „ábíčka“ a v zaprášených sešitech Rychlých šípů. Pro mladší publikum tu byl Čtyřlístek, Barbánek a několik dalších výtvorů, ale komiks pro dospělé v podstatě neexistoval. Uběhlo více než dvacet let a situace se výrazně změnila. Komiksy si postupně našly cestu do běžných knihkupectví a regály se postupně rozšiřují. Setkáme se na nich nejen s relativně širokým průřezem zahraniční tvorby, ale najdeme tu i česká a slovenská jména. Objevila se nová generace místních autorů, kteří vtiskli kresleným příběhům novou tvář. Nová generace, která je už tak viditelná, že dostala svou přezdívku: “Generace Nula”. To, že se dokázali prosadit, ale neznamená, že by měli na růžích ustláno. V našich zeměpisných šířkách není autorský komiks disciplínou, která by byla lukrativní, někdy dokonce ani výdělečná. A přesto mají tito lidé potřebu vyjadřovat se právě touto specifickou formou.

Je možné říct, že u nás právě prožíváme jakousi komiksovou “zlatou éru”. Čtenáři si zvykli na kreslený příběh jako nosič všech typů sdělení – od těch dětských, přes akční až po příběhy s vážným a hlubším sdělením. Díky tomu se postupně otevřel trh pro vydavatele, a ti začali zaplňovat díru, která zde z hlediska zahraniční komiksové tvorby byla.

Prvním cílem rozhlasového dokumentu o komiksu bylo pokusit se zjistit, co pro autory kreslený příběh znamená, jak využívají jeho možnosti a jaká byla jejich cesta k této formě vyprávění. Na cestě za posedlostí komiksem se vydáme za čtyřmi tvůrci. Tomášem Prokůpkem, autorem a především vydavatelem komiksového časopisu AARGH! a dále komiksovými tvůrci Lelou Gaislerovou, Jiřím Grusem a Branko Jelínkem. Jsou to zástupci mnohem početnější skupiny, ale na obecné úrovni reprezentují to, co místní scénu tvoří: komiks jako nadšení, základní vyjadřovací prostředek, jakási esence výtvarného vyjádření.

Na pozadí dokumentu o lidech, jejichž jazykem se stal komiks, vytvořil Jan Dufek ve spolupráci s Ladislavem Železným a v dramaturgii Hany Železné rozhlasový pokus o transformaci kresleného příběhu do zvukové formy v co nejméně změněné, v co nejautentičtější podobě.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)