Páteční večer – Zeď, která procházela přímo mnou (2011)

Setkání s osobností a dílem divadelníka a spisovatele Petra Lotara, který větší část svého života prožil ve švýcarském exilu. Z autorových dopisů, esejů, rozhlasových her, románů a unikátních dobových záznamů připravila a komentáře čte Michaela Kuklová. Režijní spolupráce a výběr hudby Jiří Vondráček.

Hovoří Peter Lotar, jeho dcera Jana Schmidt Lotar, syn Jean Christoph Lotar, rodinná přítelkyně a někdejší sekretářka Helene Pirktl, divadelní kolega, herec a operní zpěvák Egon Karter a literární kritik Charles Linsmayer.  Účinkují Jiří Ornest, Hanuš Bor, Jan Vlasák a Zdeňka Sajfertová.

Natočeno 2011. Premiéra 28. 10. 2011  (ČRo 3 Vltava, 120 min.).

Lit.: Vondráček, Jiří: Zeď, která procházela přímo mnou. In web ČRo 3 Vltava, říjen 2011 (článek). – Cit.: V cyklu Páteční večer uvádíme setkání s osobností a dílem divadelníka a spisovatele Petra Lotara, který větší část svého života prožil ve švýcarském exilu. Kromě Lotarova hlasu v pořadu zazní vzpomínky jeho dcery Jany Schmidt Lotar, syna Jeana Christopha Lotara, rodinné přítelkyně a někdejší sekretářky Helene Pirktl, divadelního kolegy, herce a operního zpěváka Egona Kartera a komentáře literárního kritika Charlese Linsmayera a literární kritičky a spisovatelky Beatrice Eichmann-Leutenegger.

Herec, režisér a spisovatel Petr Lotar žil a tvořil na rozhraní několika kultur a jazyků. Po zkušenostech na německých scénách dostal roku 1933 angažmá ve Vinohradském divadle. Po svém útěku v roce 1939 do Švýcarska byl přijat do divadelního souboru Městských divadel Solothurn-Biel. Zařadil se k jeho nejvýraznějším osobnostem. Svůj talent projevil i jako dramaturg. Stál na počátku kariéry Fritze Hochwäldera, Maxe Frische a především Friedricha Dürrenmatta.

Do poválečného komunistického Československa se nechtěl vrátit. Usadil se ve Švýcarsku. Aktivně opustil divadlo a věnoval se vlastnímu psaní. V padesátých letech patřily jeho rozhlasové hry – převážně biografické – k těm nejhranějším. Celým svým dílem zůstal věrný duchovním hodnotám a tradicím multikulturní meziválečné Prahy. Českým čtenářům se představil až svými dvěma autobiografickými romány.

Do Československa se ještě jednou podíval po dvaceti letech v dubnu 1968. Zemřel na následky automobilové nehody v roce 1986.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)