Hra o Tamaru (2011)

Dávné příběhy a nová svědectví Stanislava Motla. Připravil Stanislav Motl.

Účinkují Stanislav Motl, Miroslav Orel, doc. Ing. Vlastimil Pech, CSc.

Připravil Český rozhlas v roce 2011. Premiéra 15. 1. 2012 v cyklu Stopy, fakta, tajemství … (30 min.).

Lit.: Motl, Stanislav: Hra o Tamaru. In web ČRo 15. 1. 2012 (anotace). – Cit.: Ramona, Tamara. Ne, nejde o krásné ženy. Pod těmito jmény se totiž ukrývají unikátní špionážní zařízení, která svého času, v době studené války, strašila americké generály v centrále Severoatlantické aliance.

Ramona a Tamara jsou sledovací technologie pro řízení letového provozu. Jejich hlavní využití je však v armádě. Například Tamara dokáže vysledovat až 72 letounů najednou. Říká se, že pokud by Američané měli tato zařízení v roce 2001, nemuselo by dojít k teroristickému útoku na New York.

Stanislava Motla zajímalo, jak tyto unikátní systémy vznikaly. Kdo je vymyslel. Proč se strategická výroba těchto zařízení ocitla na dlouhou dobu v rukou ne moc důvěryhodných lidí? Klást si bude také otázku, zda některá tato zařízení nebyla po roce 1990 tajně vyvezena např. i do oblastí, ve kterých se odehrávají nové a nové válečné konflikty.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)