Čajovna – O nové inscenaci Asanace (2012)

Rozhovor o inscenaci textu Václava Havla v pražském Divadle Na zábradlí. Připravila  Kateřina Rathouská. Hovoří režisér David Czesany.

Natočeno 2012. Premiéra 12. 1. 2012 (ČRo 3 Vltava).

Lit.: Rathouská, Kateřina:  V Čajovně o nové Asanaci. In Týdeník Rozhlas 2/2012 (anotace). – Cit. : Pátek 13. ledna snad bude pro pražské Divadlo Na zábradlí šťastným dnem. Na programu má premiéru Asanace Václava Havla. Drama o pěti obrazech vzniklo v roce 1987 a vůbec poprvé bylo uvedeno 24.listopadu 1989 v Schauspielhausu Zürich. U nás ho diváci mohli vidět až v březnu 1990 na jevišti Realistického divadla v nastudování Karla Kříže.

Podrobnosti o nové inscenaci prozradí ve vltavské výjimečně půlhodinové Čajovně o den dříve režisér David Czesany. Obsadil do ní nejen mnohé členy hereckého souboru,mimo jiných Jiřího Ornesta (hlavní projektant Zdeněk Bergman), Kristinu Maděričovou, Igora Chmelu nebo Natálii Drabiščákovou, ale také ředitelku scény Doubravku Svobodovou a dramaturgyni Ivanu Slámovou. Autorem výpravy je Tomáš Bambušek, hudbu složil Ivan Acher.

„Skupina architektů připravuje demolici středověkého malebného městečka v podhradí,na jehož místě má být vystavěno panelové sídliště pro dva tisíce obyvatel. Pravda, láska, lež, nenávist,“ uvádí divadlo ve své anotaci. Dodejme, že „dějištěm celé hry je vstupní síň jakéhosi středověkého hradu, která je – zcela přirozeně – i hlavním místem vzájemného setkávání zaměstnanců projekčního ateliéru,“ jak napsal v úvodu dramatik. V jedné z posledních promluv pak ústy Bergmana dodává: „Slibme si proto v tuto těžkou chvíli, že už nikdy nedovolíme lidské tuposti, aby vládla a šířila nicotu. Slibme si,že už nikdy nenecháme asanovat své duše a že je nebudeme už nikdy asanovat druhým.“

Lit.: Rathouská, Kateřina: Své duše už nikdy nenecháme asanovat… In web ČRo, leden 2012 (článek). – Cit.: Pátek 13. ledna snad bude pro pražské Divadlo Na zábradlí šťastným dnem. Na programu má premiéru Asanace Václava Havla. Drama o pěti obrazech vzniklo v roce 1987 a vůbec poprvé bylo uvedeno 24. listopadu 1989 v Schauspielhausu Zürich. U nás ho diváci mohli vidět až v březnu 1990 na jevišti Realistického divadla v nastudování Karla Kříže.

Podrobnosti o nové inscenaci prozradí ve výjimečně půlhodinové Čajovně o den dříve režisér David Czesany. Obsadil do ní nejen mnohé členy hereckého souboru, mimo jiné Jiřího Ornesta (hlavní projektant Zdeněk Bergman), Kristinu Maděričovou, Igora Chmelu nebo Natálii Drabiščákovou, ale také ředitelku scény Doubravku Svobodovou a dramaturgyni Ivanu Slámovou. Autorem výpravy je Tomáš Bambušek, hudbu složil Ivan Acher.

„Skupina architektů připravuje demolici středověkého malebného městečka v podhradí, na jehož místě má být vystavěno panelové sídliště pro dva tisíce obyvatel. Pravda, láska, lež, nenávist,“ informuje divadlo ve své anotaci. Dodejme, že „dějištěm celé hry je vstupní síň jakéhosi středověkého hradu, která je – zcela přirozeně – i hlavním místem vzájemného setkávání zaměstnanců projekčního ateliéru,“ jak napsal v úvodu dramatik. V jedné z posledních promluv pak ústy Bergmana dodává: „Slibme si proto v tuto těžkou chvíli, že už nikdy nedovolíme lidské tuposti, aby vládla a šířila nicotu. Slibme si, že už nikdy nenecháme asanovat své duše a že je nebudeme už nikdy asanovat druhým.“

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)