Temná byla noc, temnější byl den (2012)
Radoslava Kvasničková. Rozhlasový dokument o Ottu Wolfovi, který (málem) přežil. Redaktor Jan Sulovský. Technická spolupráce Jakub Tandler. Hudební spolupráce Pavel Dostál. Použitá hudba Manu Delago (Constructions). Režie Michal Bureš.
Hovoří Karel Březina, Zdeňka Calábková a Svatava Kubíková. Úryvky z Deníku Otty Wolfa čte Tomáš David.
Připravil ČRo Olomouc 1. 5. 2012. Premiéra 8. 5. 2012 (ČRo Olomouc, 10:05 – 10:42 h.; 36 min.). Repríza 12. 5. 2013 (ČRo 2 Praha, 22:05 h.); 8. 5. 2016 (ČRo 2 Praha, 22:00 h).
Pozn. Po repríze 12. 5. 2013 následovalo Noční mikrofórum – hostem Helena Klímová, spoluzakladatelka sdružení Gabriel, které se zabývá psychologickou a psychiatrickou pomocí lidem z rodin se zkušeností Holocaustu. Je také činná v celoevropské organizaci Hidden Child. Moderuje Dan Moravec. (89 min)
Lit.: (ipu): Temná byla noc, temnější byl den. (anotace). – Cit.: Jsou příběhy, které by neměly být nikdy zapomenuty. To je i případ židovského chlapce Otty Wolfa, který se spolu s rodiči ukrýval za druhé světové války tři roky před nacisty v Tršicích na Olomoucku. Právě osudy Otty Wolfa a jeho rodiny připomene rozhlasový dokument Radky Kvasničkové Temná byla noc, temnější byl den, který Český rozhlas Olomouc odvysílá v premiéře 8. května 2012 po 10. hodině.
Příběh rodiny Wolfů začíná v létě v 1942, kdy jako tisíce jiných židovských rodin, dostali předvolání k transportu. Wolfovi ale příkaz neuposlechli a ukryli se v lese v Tršicích na Olomoucku.
Kdo dnes ví, na co tehdy otec Bertold, matka Růžena a děti Felicitas a Otto mysleli? Zda si vůbec dokázali představit, co jejich rozhodnutí znamená a jak dlouhé jejich skrývání bude?
Wolfovi se nakonec v Tršicích ukrývali až do konce války, pomáhali jim místní a nikdo je za celou dobu okupace nezradil.
O tom, jaké to bylo, nám nejmladší z rodiny – tehdy patnáctiletý Otto -zanechal unikátní svědectví. Po celou dobu si den co den zaznamenával do deníku všední starosti rodiny. Právě deník a výpovědi pamětníků tvoří kostru dokumentu Radky Kvasničkové, pod níž je jako režisér podepsán Michal Bureš, dramaturgyní byla Ivana Pustějovská a hudbu vybíral Pavel Dostál.
Autorka se vydala přímo na místo, do Tršic a natáčela všude tam, kde se Wolfovi skrývali. Spolu s výpověďmi pamětníků a ukázkami z Ottova deníku pak rekonstruovala takřka neuvěřitelný příběh osobní odvahy obyčejných lidí z malé vesnice i vytrvalosti a víry v lepší budoucnost jedné židovské rodiny.
Dokument Temná byla noc, temnější byl den vysílá Český rozhlas Olomouc 8. května po 10. hodině.
Lit.: Kvasničková, Radka: Temná byla noc, temnější byl den. In web ČRo 2 Praha, květen 2016 (článek + nahrávka k poslechu). – Cit.: Jsou příběhy, které by neměly být nikdy zapomenuty, to je i případ židovského chlapce Otty Wolfa, který se spolu s rodiči ukrýval za druhé světové války tři roky před nacisty v Tršicích na Olomoucku.
Příběh rodiny Wolfů začíná v létě roku 1942, kdy, jako tisíce jiných židovských rodin, dostali předvolání k transportu. Wolfovi ale příkaz neuposlechli a ukryli se v lese v Tršicích na Olomoucku. Wolfovi se nakonec v Tršicích ukrývali až do konce války, pomáhali jim místní a nikdo je za celou dobu okupace nezradil. Po celou dobu si den co den zaznamenával do deníku všední starosti rodiny. Právě deník a výpovědi pamětníků tvoří kostru dokumentu Radky Kvasničkové.
Autorka se vydala přímo na místo, do Tršic a natáčela všude tam, kde se Wolfovi skrývali. Spolu s výpověďmi pamětníků a ukázkami z Ottova deníku pak rekonstruovala takřka neuvěřitelný příběh osobní odvahy obyčejných lidí z malé vesnice i vytrvalosti a víry v lepší budoucnost jedné židovské rodiny.
V kategorii audiovizuální žurnalistiky získal dokument Novinářskou cenu 2012. Porota udělila čestné uznání za sugestivní zpracování jednoho životního příběhu šoa s přihlédnutím k originálnímu využití rozhlasových vyjadřovacích prostředků.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku