Víkendová univerzita – Z Egypta až k Přemyslovcům 1/5 (2012)

Připravila Adriana Krobová.

Připravil ČRo Leonardo v roce 2012. Premiéra 1. dílu 21. 4. 2012 (ČRo Leonardo, 10:00 h.).

Pozn.: Proč se Přemysl Otakar II. dostává do zahraničních učebnic? Čím by mohla starověká egyptská civilizace pomoci současnému světu? Jak lze interpretovat středověké obrazy? Nejen na tyto otázky odpoví Víkendová univerzita s premiérou 21. dubna v 10 hodin.

Znovu se vrátíme na půdu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde 21. března 2012 uspořádali Den vědy, který jste mohli sledovat i prostřednictvím webu Českého rozhlasu Leonardo. Program nabízel řadu zajímavých přednášek významných odborníků, z nichž některé jsme pro vás zaznamenali.

Vstupenka mezi poslední Přemyslovce
První část Víkendové univerzity strávíme ve 13. století, kdy český stát prochází bouřlivým rozvojem. Zrod měst, kolonizace i objevy stříbrných dolů upevnily hospodářství a posílili sebevědomí posledních Přemyslovců natolik, že zahájili expanzi do okolních zemí. Právě této etapě českých dějin zasvětil prof. PhDr. Josef Žemlička, DrSc., svoji přednášku „Říše“ posledních Přemyslovců: Přemysl Otakar II. a Václav II., kterou doplnil touto prezentací.
Další zajímavosti o osobnosti Přemysla Otakara II. už můžete najít v pořadu Vstupte! s prof. Josefem Žemličkou.

Když má každý detail důvod
Zatímco pro někoho jsou středověké obrazy jen podivně nedokonalá díla, jiní v z nich dokáží přečíst řadu zajímavých příběhů. Středověk byl dobou symbolů, jak se můžete sami přesvědčit v přednášce prof. PhDr. Ing. Jana Royta, CSc., Ikonografie Votivního obrazu Jana Očka z Vlašimi, doplněné touto prezentací. Votivní obraz Jana Očka z Vlašimi vznikl před rokem 1371 v dílně či okruhu Mistra Theodorika. Zatímco kopii můžete vidět na hradě Karlštejn, originál patří do stálé expozice Národní galerie v Anežském klášteře. Dílo se stalo také námětem pro cyklus Příběhy (v) umění.

Egyptologie jako věda vizionářů
Co všechno může potkat současný svět, pokud se necháme inspirovat minulostí? Právě takovou otázku už budete cítit v každé vteřině přednášky prof. Miroslava Bárty, Dr., Komplexní civilizace a studium kolapsů včera a dnes, doplněné touto prezentací. Staroegyptská civilizace prošla, během své téměř 4000 let trvající existence, řadou vzestupů i úpadků. Postupné představování některých metod studia, které mají egyptologové k dispozici, názorně ukazuje také přínos humanitních věd ke studiu moderní společnosti.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)