Páteční večer – Můj osudný dotazník (2012)

Připravila a uvádí Olga Jeřábková. Před rokem zemřel ve věku 73 let spisovatel Jiří Gruša, významná postava české literatury, ale také české politiky a diplomacie, dlouholetý předseda mezinárodního PEN klubu. Páteční večer nabídne rozhovor se Sabinou Grušovou, vzpomínku přítele Milana Uhdeho, ukázky z dosud nepublikovaných textů, záznam rozhovoru s J. Grušou o eseji „Beneš jako Rakušan“ a ukázku z úvahy „Cenzura a literární život mimo masmédia“. Hudební ukázky, které dokládají vztah J. Gruši k hudbě, vybral Miloš Štědroň.

Připravilo Brno v roce 2012. Premiéra 26. 10. 2012 (ČRo 3 Vltava, 20:00 – 22:00 h.; 120 min). Repríza 28. 2. 2018 (ČRo 3 Vltava, 20:00 h) v cyklu Večer na téma.

Lit.: anonym: Můj osudný dotazník. In web ČRo 3 Vltava, 28. únor 2018 (článek). – Cit.: Večer na téma s datem 28. 2. připomíná spisovatele, básníka, esejistu, překladatele a dlouholetého předsedu mezinárodního PEN klubu Jiřího Grušu. A to jednak ukázkami z jeho díla, ale také rozhovory s jeho přáteli a blízkými.

V roce 1978 byl Jiří Gruša vazebně stíhán pro pobuřování za vydání svého románu Dotazník aneb modlitba za jedno město a přítele. Tehdy také podepsal Chartu 77 a v roce 1981 založil s Ludvíkem Vaculíkem samizdatovou edici Petlice. V té době získal literární stipendium do USA, odkud mu však nebylo dovoleno se vrátit a bylo mu odebráno čs. státní občanství. Po vynucené emigraci se do vlasti vrátil až po roce 1989. Působil jako náš velvyslanec v Německu a Rakousku, v roce 2005 se stal na čtyři roky ředitelem prestižní Diplomatické akademie ve Vídni.

Jiří Gruša vydal po roce 1990 několik knih, z nichž snad největší pozornost vzbudila brilantní esej Beneš jako Rakušan. Gruša v ní mj. píše:

Beneš je česká záhada. A možná že také proto jeho sedmý hradčanský nástupce zákon o jeho zásluhách ještě nepodepsal. Neboť jestli se zasloužil o stát, neuměl ho ustát. Jiří Gruša

Večer na téma nabízí rozhovor s manželkou, paní Sabinou Grušovou, na svého přítele vzpomíná dramatik Milan Uhde, Grušův vztah k české hudbě – zejména Smetanovi a Janáčkovi – připomíná muzikolog Miloš Štědroň. Uslyšíme také rozhovor s Jiřím Grušou.

 

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)