Téma – Dějiny „vymývání“ mozků 1/2 (2012)
Připravil Pavel Hlavatý. Je brainwashing opravdu vymývání mozku? A lze vůbec někomu mozek vymýt? Existuje proti tomu účinná obrana? Ve dvoudílném pořadu zazní reprodukované dokumenty, názory zahraničních a domácích odborníků i autentické příběhy. Stručné dějiny brainwashingu. Zvuk Roman Špála. Režie Jan Sedmidubský.
Hovoří historik Jaroslav Cuhra a religionista a odborník v oblasti sekt a nových náboženských směrů Zdeněk Vojtíšek.
Ukázky čtou Jiří Hromada, Jan Vlasák, David Schneider a Otakar Brousek II.
Natočil ČRo 6 v roce 2012. Premiéra 14. a 21. 10. 2012 (ČRo 6, 20:10 h.; 2 x 50 min.). Repríza 1. dílu 15. 6. 2020 (ČRo Plus, 21:10 h.), 29. 9. 2021 (ČRo Plus, 21:05 h.); 18. 7. 2023 (ČRo Plus, 21:10 h.) v cyklu Dokument Plus, 4. 4. 2024 (ČRo Plus, 21:10 h.) v cyklu Dokument Plus; 2. dílu 16. 6. 2020 (ČRo Plus, 21:10 h.); 6. 7. 2020 (ČRo Plus, 6:10 h.); 25. 7. 2023 (ČRo Plus, 21:10 h.); 11. 4. 2024 (ČRo Plus, 21:10 h.) v cyklu Dokument Plus.
K poslechu zde.
Lit.: Hlavatý, Pavel: Z dějin brainwashingu. In web ČRo 6, říjen 2012 (článek + nahrávky k poslechu). – Cit.: Brainwashing – česky vymývání mozků – je pojem, který zavedl americký novinář a zpravodajec Edward Hunter v roce 1950 v době korejské války. Jižní Korea byla tehdy napadena tou severní, komunistickou, OSN vyslalo do země mnohonárodnostní síly, a zvláště Američané a Britové si začali u svých zajatých a posléze propuštěných vojáků všímat velmi znepokojivého jevu: zajatí vojáci byli indoktrinováni komunistickou ideologii a tato indoktrinace v řadě případů přetrvávala ještě dlouho po jejich návratu domů.
Tehdy mediálně popularizovaný a západní společností s obavou sledovaný jev byl ovšem – zejména ze strany zpravodajských služeb a armády – podroben utajenému zkoumání odborníků, kteří došli k řadě velmi zneklidňujících zjištění.
Pojem brainwashing je vlastně nepřesným překladem čínského spojení xi-nao, místního hovorového pojmu pro oficiální dobovou terminologii v komunistické Číně, která by se dala přeložit spíše jako „reforma smýšlení“, případně „myšlenková převýchova“. Dodnes se ovšem řada odborníků brání užívání konceptu brainwashingu s tím, že se tento termín dá vyjádřit standardními pojmy z oblasti sociální psychologie.
V zásadě se dá říci, že politický brainwashing totalitních režimů, kterým se budeme převážně zabývat, má dvě podoby – evropskou a asijskou – a každé z nich bude věnován jeden díl našeho pořadu. Vedle popisů výslechových a vězeňských mechanismů zazní i konkrétní příběhy těch, kteří byli brainwashingu dlouhodobě či intenzivně vystavěni. To vše pak zasazeno do historických, politických i psychologických souvislostí.
Přestože je hlavním tématem brainwashing prováděný totalitními režimy na vlastních občanech, povšimneme si v pořadech i určitých přesahů do dalších oblastí, jako jsou destruktivní kulty, multi level marketing, reklama, manipulace v rodině, syndrom zavrženého rodiče ad. Z literárních reflexí tohoto jevu pak uvedeme ukázky z románů Mandžuský kandidát Richarda Condona a 1984 George Orwella.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku