Dlaczego Niemcy poszli za Hitlerem? (Proč šli Němci za Hitlerem?, 2009)

Hanna Maria Giza. Diskusní pořad cyklu „Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego“.

V diskusi vystoupili Hanna Maria Giza a její hosté prof. Eugeniusz Cezar Król a prof. Henryk Stańczyk.

Natočeno 2009. Premiéra 22. 8. 2009 (PR Dwójka, 54 min., živé vysílání).

Pozn.: Adolf Hitler uznawany jest za osobiście odpowiedzialnego za politykę rasową nazistowskich Niemiec, Holocaust oraz za śmierć milionów ludzi zabitych podczas jego rządów. Agresywna polityka zagraniczna, którą stosował, doprowadziła do rozpętania przez Niemcy II wojny światowej, w wyniku której zginęło ok. 50 milionów ludzi. Jak to się stało, że zdobył nieograniczoną władzę?  Dlaczego Niemcy poszli za Hitlerem? (anotace)
____________________________________________________
K tomuto tématu také vyšla v Polsku v roce 2009 také pod titulem „Dlaczego poszli za Hitlerem? Psychologia narodowego socjalizmu w Niemczech“, v originále „Warum folgten sie Hitler: Die Psychologie des Nationalsozialismus (2007)“, knížka, kterou napsal Stephan Marks.
Książka rozpoczyna serię poświęconą II wojnie światowej. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego Niemcy zaufali Hitlerowi. Analizuje cechy charakterystyczne społeczeństwa niemieckiego pierwszej połowy XX wieku (postrzeganie samego siebie, nadzieje i fobie) oraz osobowość i poczynania przywódcy III Rzeszy, jego charyzmę i umiejętność oddziaływania na tłumy. Z kart książki wyłania się obraz społeczeństwa, porwanego nie tyle programem NSDAP, co emocjami wywołanymi przez wodza, potrafiącego po mistrzowsku tym społeczeństwem manipulować, dzięki wykorzystaniu jego obaw i oczekiwań. Zdaniem autora właśnie to spowodowało, że naród tak ciężko doświadczony podczas I wojny światowej bez wahania podążył za człowiekiem, który rozpętał kolejny, o wiele straszniejszy konflikt światowy.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)