Poslední Vánoce Karla Čapka (2012)

Stanislav Motl. Dávné příběhy a nová svědectví Stanislava Motla.

Účinkuje Stanislav Motl. Ze záznamu hovoří Karel Čapek (Poselství Rabíndranáthu Thákurovi, 1937), Josef Hora (1938) a zpívá Oldřich Nový.

Připravil Český rozhlas v roce 2012 (30 min.). Premiéra 23. 12. 2012 v cyklu Stopy, fakta, tajemství … (ČRo 2 Praha 10:30-11:00).

Lit.: Motl, Stanislav: Poslední Vánoce Karla Čapka. In web ČRo 23. 12. 201 (anotace). – Cit.: Byl prosinec 1938. Zatímco lidé slavili Štědrý den, v mnohých rodinách zněly koledy, zářily vánoční stromky, v domě v Úzké ulici na pražských Vinohradech sváděl svůj poslední boj spisovatel Karel Čapek.

Bylo mu pouhých 48 let a prožíval poslední okamžiky svého života. Odcházel z tohoto světa uštvaný zlobou a nenávistí. Uštvaný leckterými svými spoluobčany, kteří ho označovali za zaprodance Hradu či bílým Židem.

Neméně dramatické okamžiky tehdy prožíval, což se takřka neví, také jeden z nejbližších Čapkových přátel, herec Hugo Haas. Právě v dramatických dnech roku 1938 se jejich osudy významným způsobem propojily.

If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.

.
Komentáře

Zatím nemáte žádné komentáře.

Napište komentář k článku

(povinné)

(povinné)