Literární výročí: Ludvík Štěpán (2013)
Připravila Alena Blažejovská.
Nastudoval ČRo Brno v roce 2013. Premiéra 2. 2. 2013 v rámci pořadu Zelný rynk (ČRo Brno, 17:00 – 18:00 h.).
Lit.: Blažejovská, Alena: Literární výročí: Ludvík Štěpán. In web ČRo, leden 2013 (anotace). – Cit.: V rubrice Literární výročí si tentokrát připomeneme nedožité 70. výročí narození Ludvíka Štěpána, které připadá na letošní 2. února.
Prof. Ludvík Štěpán, svého času vedoucí Semináře západoslovanských jazyků a literatur na Ústavu slavistiky Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně a ředitel občanského sdružení Středoevropské centrum slovanských studií, byl rodákem z Dačic, které zobrazil v románu A jinak se pluje po moři. Narodil se tam v roce 1943. Po absolvování průmyslovky v Brně pracoval postupně jako projektant, technik ve Státním divadle v Brně a od druhé poloviny šedesátých let jako novinář. Později byl až do roku 1990 v svobodném povolání jako publicista, spisovatel, překladatel a scenárista.
Koncem druhého tisíciletí působil jako ředitel nakladatelství, redaktor novin a časopisů, založil uměleckou a reklamní agenturu a pobyl i v redakci Brněnského večerníku. Mezitím v letech 1985-91 vystudoval polštinu a češtinu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Doba od roku 1996, kdy byl po krátkém externím přednášení přijat na Ústav slavistiky jako odborný asistent, přes doktorskou a habilitační práci a nakonec k univerzitní profesuře, byla zaplněna pilnou prací, v níž Ludvík Štěpán uplatnil svou zkušenost spisovatele – tedy básníka, prozaika a překladatele – k zajímavému uchopení literatury obecně a polské zvláště. Připomeňme si Štěpánovy básnické debuty Kradení flétniček a Klepání na lásku (z roku 1973).
Později převládla próza, ať už povídky Květiny jsou tu zbytečné, román Vichřice, novela Znamení břízy, půvabná dětská knížka Pan Střelnice, román pro mládež Kovbojové z papíru, dvě filmové povídky Zhluboka, zdaleka apod. Za jádro jeho umělecké tvorby však literární kritika označila romány A jinak se pluje po moři (z roku 1985) a Transplantace (z roku 1990), ve kterých – jak uvedl prof. Ivo Pospíšil – „dosahuje mimořádného účinku básnickým jazykem a spojením fikce a dokumentu“.
Ludvík Štěpán byl také autorem humorné literatury pro děti, leporel a ucelené řady čítanek pro liberecké nakladatelství Dialog, spoluautorem Českého slabikáře a také zábavné četby. Podstatnou částí jeho díla se staly překlady z polštiny: přeložil mj. výbor z básní Ewy Lipské, román Macieje Kuczyńského, novelu Bohdana Czeszka a výbor epigramů i aforismů Stanisława Jerzyho Lece.
Před pěti lety jsme natočili Štěpánův Malý lístek z Knihy času. Tehdy k jeho 65. narozeninám. Nyní si toto zamyšlení připomeneme v podání Vladimíra Krátkého na závěr Zelného rynku v sobotu 2. února.
If you enjoyed this post, please consider to leave a comment or subscribe to the feed and get future articles delivered to your feed reader.
Komentáře
Zatím nemáte žádné komentáře.
Napište komentář k článku